تفاوت بین شماره کارت و شبا

در جامعه امروز، اکثر مردم به شماره کارت و شبا آشنایی دارند، اما بعضی از افراد گیج و ابهام دارند که چه تفاوتی ب

توسط مدیر سایت در 11 مرداد 1402

در جامعه امروز، اکثر مردم به شماره کارت و شبا آشنایی دارند، اما بعضی از افراد گیج و ابهام دارند که چه تفاوتی بین این دو وجود دارد. در این متن به بیان تفاوت بین شماره کارت و شبا پرداخته خواهد شد.

شماره کارت پرداخت الکترونیکی است که معمولاً برای انجام تراکنش های مالی بکار می رود. این شماره به صورت یک کد عددی خاص می باشد که بانک برای هر کارت شماره ای منحصر به فرد برای آن صادر می کند. شماره کارت جایگزین پول نقد است و مردم می توانند با استفاده از آن، پرداخت های آنلاین یا در فروشگاه ها صورت پذیرد.

از سوی دیگر، شماره شبا اطلاعات مرتبط با حساب بانکی یک فرد را شامل می شود. این شماره نیز به صورت یک رشته از ارقام و حروف مشخص شده است که شامل کد شناسایی بانک، کد شعبه، شماره حساب و کد کشور است. با داشتن شماره شبا، افراد می توانند برای انتقال وجه به داخل و خارج از کشور، استفاده کنند.

خلاصه تفاوت بین این دو شماره این است که شماره کارت برای پرداخت الکترونیکی استفاده می شود در حالی که شماره شبا برای انتقال وجه بین بانک های مختلف استفاده می شود. هر دو شماره ویژگی های خاص خود را دارند اما هدف کاربردی آنها متفاوت است. در نهایت باید گفت که هر کدام از شماره کارت و شبا اطلاعات محرمانه بوده و باید با احتیاط و محدودیت به افراد دیگر منتقل شوند."تفاوت شماره کارت و شبا (شماره کارت، شبا

شماره کارت و شبا دو مفهوم متفاوت هستند که در صورت نیاز بانکی برای انتقال وجه از حساب مبدأ به حساب مقصد استفاده می‌شوند. در این‌جا به تفاوت این دو مفهوم پرداخته خواهد شد.

شماره کارت، یک رشته عددی ۱۶ رقمی است که بر روی کارت بانکی چاپ شده است و به منظور برداشت وجه از دستگاه‌های خودپرداز استفاده می‌شود. هر کارت بانکی شامل یک شماره کارت منحصر به فرد است که توسط بانک صادر‌کننده کارت صادر شده است.

از طرف دیگر، شبا یک شماره شناسایی است که شامل سه بخش می‌باشد. ابتدا کد کشور، سپس کد شعبه و در انتها شماره حساب بانکی خود می‌باشد. شماره شبا برای انتقال وجه از یک حساب بانکی به حساب بانکی دیگر استفاده می‌شود. شبا در واقع یک استاندارد جهانی برای تشخیص و انتقال پول بین بانک‌های مختلف است.

با این حال، باید توجه داشت که قابلیت استفاده از شماره کارت و شبا برای انتقال وجه به مقصد، از بانک به بانک ممکن است متفاوت باشد. بعضی بانک‌ها فقط با شماره کارت برای انتقال وجه کافی هستند، در حالی که بانک‌هایی نیاز به شماره شبا دارند. لذا، برای انتقال وجه، کاربر باید نوع انتقال و مدارک مورد نیاز را به دقت مشاهده کند تا اشتباهی در انتقال وجه اتفاق نیافتد."تفاوت شماره کارت و شبا: (شماره کارت، شبا، بانک، انتقال وجه

هنگامی که به انتقال وجه از یک حساب به حساب دیگری نیاز داریم، معمولا از دو نوع شناسه استفاده می‌شود، شماره کارت و شبا. هر دو این شناسه‌ها برای ایجاد ارتباط بین بانک‌ها برای انجام تراکنش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شماره کارت معمولا به 16 رقم در وسط کارت، که شامل یک عدد مرجع و یک عدد کنترل نیز می‌شود، مشخص می‌شود. این شماره کارت اطلاعات بسیار مهمی درباره حساب مشتری را در خود شامل می‌شود. این اطلاعات شامل نام بانک صادر کننده کارت، نام حامل کارت، تاریخ انقضای کارت، شماره حساب و موجودی حساب می‌شوند.

به عنوان مثال، اگر شما در یک خرید اینترنتی از بیمه نامه استفاده کنید، ممکن است بخواهید از شماره کارت خود برای پرداخت استفاده کنید. شماره کارت متعلق به حساب خود است و به این علت، برای انجام تراکنش خاصی صرفا معتبر است.

در مقابل، شبا (یا شماره شبا) یک کد متشکل از 24 رقم است که برای شناسایی حساب بانکی مشتری بین بانک‌های مختلف استفاده می‌شود. شبا معمولا برای انتقال وجه در داخل کشور به کار می‌رود.

با این حال، وجود شماره کارت و شبا تنها به تبادل وجه اجازه نمی‌دهد. تلاش مشتری برای انتقال وجه از حساب به حساب، کنترل دقیق بر تراکنش‌های خود و مشاهده حساب و موجودی حساب خود نیز به همراه استفاده از این دو شماره ضروری است."تفاوت بین شماره کارت و شبا (شماره حساب، بانک، شبکه الکترونیکی، گیرنده و فرستنده

در سامانه بانکی و انتقال وجوه الکترونیکی، دو مفهوم شماره کارت و شبای بسیار مهم و پرکاربرد هستند. این دو مفهوم با هم تفاوت دارند و به نحوه کارکردشان نیز متفاوت هستند.

شماره کارت، مفهومی است که به شماره اختصاصی و یکتایی می‌گویند که به صورت ۱۶ رقمی به دارنده کارت اعطا می‌شود. این شماره، شناسایی دارنده کارت و بانک صادر کننده را برای سیستم‌های مالی فراهم می‌کند. شماره کارت برای برخی از سیستم‌های خارجی نیز به همراه CVV که ۳ رقمی است، استفاده می‌شود. از این طریق تراکنش اعتباری برای مشخص کردن شخص دارای صلاحیت و اعتبار شده و نهایتا هزینه از حساب بانکی دارنده کارت کسر خواهد شد.

از طرف دیگر، شبای مفهوم خاصی دارد که به معنای شماره حساب بانکی است. دارنده شبا، در اثر اجرای انتقال وجوه، به نحوی که توسط مقررات بین المللی تعیین گردیده و با رعایت اصول و قوانین مربوطه، شناسایی می‌شود. شبا ابزاری است که برای تضمین اصالت نحوه انتقال مبالغ به کار می‌رود. شبا یک مفهوم استاندارد بین المللی است و هر شبایی شامل ۲۴ رقم است. شماره شبا نیز توسط بانک که حساب در آن دارید، صادر می‌شود.

در کل، شماره کارت و شبای دو مفهوم متفاوت هستند که هر کدام به نحوه‌ی خود به تحویل و تعریف صاحبانشان دارای اهمیت هستند. به همین دلیل بهتر است پیش از انجام هر گونه تراکنش الکترونیک، نحوه درست تشخیص دهی شماره کارت و یا شبا را فرا بگیرید."مفهوم شماره کارت و شبا و تفاوت آن‌ها (شماره کارت، شبا، تفاوت

در عصر حاضر، تبادل پول بین افراد و شرکت‌ها بسیار رایج شده است و برای صورت گیری این تبادلات افراد معمولا از کارت‌های بانکی استفاده می‌کنند. شماره کارت بانکی به صورت اعداد و رقم‌های مشخصی در کارت بانکی چاپ شده است و برای مشخص شدن حساب بانکی افراد استفاده می‌شود.

اما شماره کارت بانکی، تنها یک مفهوم در تبادلات مالی نیست. شماره شبا یا International Bank Account Number که مخفف "شماره حساب بانکی بین المللی" است نیز در این تبادلات نقش داشته و برای انتقال وجه به بین الملل در اکثر کشورهای جهان ضروری است. شماره شبا شامل ۲۲ کاراکتر است و شامل کد کشور، کد بانک، کد شعبه و شماره حساب بانکی است.

از تفاوت‌های شماره کارت و شماره شبا، آن است که شماره کارت معمولا برای تبادلات داخلی کشور استفاده می شود، در حالی که شماره شبا، برای تبادلات بین المللی استفاده می شود. همچنین شماره کارت حاوی اطلاعاتی مانند نوع کارت، نام صاحب کارت و تاریخ انقضای کارت است، در حالی که شماره شبا تنها حاوی اطلاعات حساب بانکی است.

در کل، شماره کارت و شماره شبا در تبادلات مالی نقش مهمی دارند. شماره کارت برای تبادل‌های داخلی کشور و شماره شبا برای تبادلات بین المللی و این دو مفهوم از هم متمایزند. اما برای استفاده مناسب از هر دو بهتر است با فرایند، نحوه استفاده و اهمیت آن‌ها در تبادلات مالی آشنا باشید."تفاوت بین شماره کارت و شبا (شماره بانکی، شناسه بانکی، شناسه حساب، کد بانک، شناسه الکترونیکی

در دنیای امروزی که انجام تراکنش‌های مالی از طریق اینترنت و شبکه‌های اجتماعی روز به روز بیشتر شده، نیاز به استفاده از شناسه‌های مختلف برای تراکنش‌های مالی افزایش یافته است. بنابراین، اطلاع داشتن از تفاوت‌های شماره کارت و شبا به شما کمک می‌کند تا بهترین و سریع‌ترین روش برای انجام تراکنش‌های مالی خود را انتخاب کنید.

از طرفی، شماره کارت یک الگوی دستیابی به حساب بانکی شماست. این شماره به درگاه‌های پرداخت، فروشگاه‌های آنلاین و صرافی‌ها ارائه می‌شود تا شما بتوانید خریدهای خود را انجام دهید. در حالی که شبا یک شناسه بانکی یکتایی است که می توانید از آن برای دریافت و انتقال وجه استفاده کنید.

شناسه بانکی و شناسه حساب مرتبط با کد بانک است که به شما اجازه می‌دهد برای دریافت پرداخت‌های بین‌المللی از این شناسه استفاده کنید. همچنین می‌توانید از شناسه الکترونیکی خود برای انجام تراکنش‌های امن و آسان استفاده کنید. برای مثال، شناسه الکترونیکی ملی یا e-NFC یکی از شناسه‌های الکترونیکی رایج در ایران است که به کاربران در احراز هویت خود به عنوان شناسه الکترونیکی کمک می‌کند.

از جمله تفاوت‌های شماره کارت و شبا می‌توان به این موارد اشاره کرد که با استفاده از شماره کارت می‌توانید با استفاده از دستگاه پوست خود در فروشگاه‌های فیزیکی پرداخت کنید اما در مورد شماره شبا این امر ممکن نیست و بیشتر از اینکه مربوط به فعالیت‌های بانکیتان باشد، مربوط به انتقال وجه از یک حساب بانکی به حساب بانکی دیگر است. اما به طور کلی، هر دو شماره برای انجام تراکنش‌های مالی خود بهترین روش را انتخاب کنید.


تبدیل شماره کارت به شبا

منبع
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن