چین گفت که دو کانادایی در ارتباط با شعبه اجرایی هواوی متهم و محاکمه شده اند

دسته‌بندی نشده | No commentsپکن – وزارت امور خارجه چین روز پنجشنبه اعلام کرد ، بدون اعلام جزئیات بیشتر ، زن و شوهر کانادایی که به مدت دو سال در یک پرونده مربوط به مدیر عامل هواوی بازداشت شده بودند ، متهم شده و به محاکمه کشانده شدند.

مایکل کوویگ دیپلمات پیشین و مایکل اسپاور تاجر تاجر از 10 دسامبر 2018 زندانی شده اند ، درست چند روز پس از بازداشت کانادا از مدیر عامل هواوی ، منگ وانژو ، که او نیز دختر بنیانگذار غول تجهیزات مخابراتی چین است.

هوآ چونونگ ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پاسخ به سوالی درباره کانادایی ها در جلسه توجیهی روزانه روز پنجشنبه ، گفت که این دو نفر “دستگیر ، متهم و محاکمه شدند” ، که به نظر می رسد اولین ذکر عمومی است که آنها در معرض دادرسی قرار دارند.

منگ وانگژو ، مدیر ارشد مالی هواوی ، برای شرکت در جلسه دادگاه در ماه مه در ونکوور ، کانادا ، از خانه خارج می شود.جنیفر گوتیه / پرونده رویترز

دادستان های چین در اوایل سال جاری میلادی اعلام کردند كه كوویگ به اتهام جاسوسی برای اسرار دولتی و اطلاعاتی و اسپور به اتهام جاسوسی برای یك نهاد خارجی و انتشار غیرقانونی اسرار دولتی متهم شده اند.

نه چین و نه کانادا جزئیات پرونده خود را منتشر نکرده اند.

کانادا منگ را به درخواست ایالات متحده ، که به دنبال استرداد وی است به اتهام کلاهبرداری ، بازداشت کرد.

هوآ گفت که پرونده منگ و کانادایی ها “ماهیتی متفاوت” دارند و مان “یک حادثه کاملا سیاسی” است. با این حال ، چین به طور مداوم سرنوشت دو کانادایی را به خواسته های خود برای آزادی فوری منگ مرتبط کرده است.

وزیر امور خارجه کانادا ، فرانسوا-فیلیپ شامپاین ، روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای ، دو سال اسارت خود را جشن گرفت و گفت: “این دو کانادایی برای دولت ما اولویت مطلق هستند و ما برای اطمینان از آزادی فوری آنها به کار خستگی ناپذیر ادامه خواهیم داد. بعنوان یک دولت و کانادایی در مقابل آنها بایستید. “

شامپاین گفت: “من از صداقت و قدرت شخصیتی که آنها نشان داده اند در حالی که مشکلات عظیمی را تحمل می کنند و ایمان همه به انسانیت را متزلزل می کنند ، من را تحت تأثیر قرار داده اند.”

برنامه اخبار NBC را برای اخبار و سیاست های فعلی بارگیری کنید

دستگیری منگ به شدت روابط کانادا و چین را خدشه دار کرد ، که دو کانادایی دیگر را به اعدام محکوم کرد و واردات کلزا از کانادا را متوقف کرد.

منگ ، مدیر ارشد مالی Huawei Technologies ، در حالی که پرونده استرداد وی در دادگاه بریتیش کلمبیا ادامه دارد ، در یک خانه لوکس در ونکوور زندگی می کند. به طور عمومی مشخص نیست که کووریگ و اسپاور در کجا نگهداری شده اند یا تحت چه شرایطی.

دیپلمات های کانادایی به دلیل اقدامات پیشگیرانه علیه ویروس کرونا ، به نقل از طرف چینی ، از ژانویه تا اکتبر از دسترسی به این دو نفر محروم شدند. بازدید در محل ممنوع است و بازدید مجازی مجاز نیست.

نخست وزیر کانادا ، جاستین ترودو ، که رویکرد چین را دیپلماسی اجباری توصیف کرد ، ماه گذشته با جو بایدن رئیس جمهور منتخب ایالات متحده در مورد پرونده با این دو نفر صحبت کرد و گفت که انتظار دارد بایدن شریک خوبی در ترغیب پکن برای آزادی آنها باشد.

وزارت خارجه کانادا بلافاصله به درخواست نامه الکترونیکی برای اظهار نظر در مورد اظهارات هوا پاسخ نداد.


منبع: meditation-news.ir

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>