چین گفت که دو کانادایی در ارتباط با شعبه اجرایی هواوی متهم و محاکمه شده اندپکن – وزارت امور خارجه چین روز پنجشنبه اعلام کرد ، بدون اعلام جزئیات بیشتر ، زن و شوهر کانادایی که به مدت دو سال در یک پرونده مربوط به مدیر عامل هواوی بازداشت شده بودند ، متهم شده و به محاکمه کشانده شدند.

مایکل کوویگ دیپلمات پیشین و مایکل اسپاور تاجر تاجر از 10 دسامبر 2018 زندانی شده اند ، درست چند روز پس از بازداشت کانادا از مدیر عامل هواوی ، منگ وانژو ، که او نیز دختر بنیانگذار غول تجهیزات مخابراتی چین است.

هوآ چونونگ ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پاسخ به سوالی درباره کانادایی ها در جلسه توجیهی روزانه روز پنجشنبه ، گفت که این دو نفر “دستگیر ، متهم و محاکمه شدند” ، که به نظر می رسد اولین ذکر عمومی است که آنها در معرض دادرسی قرار دارند.

منگ وانگژو ، مدیر ارشد مالی هواوی ، برای شرکت در جلسه دادگاه در ماه مه در ونکوور ، کانادا ، از خانه خارج می شود.جنیفر گوتیه / پرونده رویترز

دادستان های چین در اوایل سال جاری میلادی اعلام کردند كه كوویگ به اتهام جاسوسی برای اسرار دولتی و اطلاعاتی و اسپور به اتهام جاسوسی برای یك نهاد خارجی و انتشار غیرقانونی اسرار دولتی متهم شده اند.

نه چین و نه کانادا جزئیات پرونده خود را منتشر نکرده اند.

کانادا منگ را به درخواست ایالات متحده ، که به دنبال استرداد وی است به اتهام کلاهبرداری ، بازداشت کرد.

هوآ گفت که پرونده منگ و کانادایی ها “ماهیتی متفاوت” دارند و مان “یک حادثه کاملا سیاسی” است. با این حال ، چین به طور مداوم سرنوشت دو کانادایی را به خواسته های خود برای آزادی فوری منگ مرتبط کرده است.

حتما بخوانید:
ایرانیان به ظن نقشه کشی بمب در فرانسه به محاکمه کشیده می شوند

وزیر امور خارجه کانادا ، فرانسوا-فیلیپ شامپاین ، روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای ، دو سال اسارت خود را جشن گرفت و گفت: “این دو کانادایی برای دولت ما اولویت مطلق هستند و ما برای اطمینان از آزادی فوری آنها به کار خستگی ناپذیر ادامه خواهیم داد. بعنوان یک دولت و کانادایی در مقابل آنها بایستید. “

شامپاین گفت: “من از صداقت و قدرت شخصیتی که آنها نشان داده اند در حالی که مشکلات عظیمی را تحمل می کنند و ایمان همه به انسانیت را متزلزل می کنند ، من را تحت تأثیر قرار داده اند.”

برنامه اخبار NBC را برای اخبار و سیاست های فعلی بارگیری کنید

دستگیری منگ به شدت روابط کانادا و چین را خدشه دار کرد ، که دو کانادایی دیگر را به اعدام محکوم کرد و واردات کلزا از کانادا را متوقف کرد.

منگ ، مدیر ارشد مالی Huawei Technologies ، در حالی که پرونده استرداد وی در دادگاه بریتیش کلمبیا ادامه دارد ، در یک خانه لوکس در ونکوور زندگی می کند. به طور عمومی مشخص نیست که کووریگ و اسپاور در کجا نگهداری شده اند یا تحت چه شرایطی.

دیپلمات های کانادایی به دلیل اقدامات پیشگیرانه علیه ویروس کرونا ، به نقل از طرف چینی ، از ژانویه تا اکتبر از دسترسی به این دو نفر محروم شدند. بازدید در محل ممنوع است و بازدید مجازی مجاز نیست.

نخست وزیر کانادا ، جاستین ترودو ، که رویکرد چین را دیپلماسی اجباری توصیف کرد ، ماه گذشته با جو بایدن رئیس جمهور منتخب ایالات متحده در مورد پرونده با این دو نفر صحبت کرد و گفت که انتظار دارد بایدن شریک خوبی در ترغیب پکن برای آزادی آنها باشد.

حتما بخوانید:
داروهای گیاهی کار می کند فقط زیر این موقعیت ها

وزارت خارجه کانادا بلافاصله به درخواست نامه الکترونیکی برای اظهار نظر در مورد اظهارات هوا پاسخ نداد.


منبع: meditation-news.ir