[ad_1]

لندن – با گرم شدن عمده روابط ، رهبران سعودی و متحدان منطقه ای روز سه شنبه به توافق نامه دستیابی به موفقیت با قطر رسیدند و پس از سه سال و نیم آشفتگی ، به بن بست پایان داد و روابط بین متحدان سابق خود را در خلیج عربستان برقرار کرد.

محمد بن سلمان ، رهبر عمودی عربستان سعودی در بیانیه ای ، بدون توضیح اصطلاحات به اصطلاح ، گفت: “ما از تلاش ها برای بهبود این شکاف بسیار سپاسگزار و سپاسگزار هستیم.” توافق الولا.

“در این راستا ، ما همچنین تلاش های دوستانه ایالات متحده و همه کشورهایی را که در این همکاری سهیم بوده اند ، توصیه می کنیم.”

در اوایل روز سه شنبه ، شیخ تمیم بن حمد الثانی ، امیر قطر ، در تصاویری که به طور زنده از تلویزیون عربستان پخش می شود ، وارد شهر العلاla کویر سعودی شد و با آغوش محمد بن سلمان مورد استقبال قرار گرفت.

برنامه NBC News را برای اخبار و سیاست های فعلی بارگیری کنید

این توافق نامه با میانجیگری کویت و ایالات متحده در اجلاس سالانه رهبران عرب در خلیج فارس و با حضور مشاور ارشد کاخ سفید جارد کوشنر به همراه نماینده ویژه مذاکرات بین المللی آوی برکوویتز صورت گرفت.

عربستان سعودی ، مصر ، بحرین و امارات متحده عربی روابط دیپلماتیک ، تجاری و گردشگری خود را با قطر غنی از انرژی در سال 2017 قطع کردند و محاصره ای ایجاد کردند که باعث تقسیم خانواده ها و مشاغل و وحدت در خلیج فارس شد.

این چهار متهم دوحه را به حمایت از گروههای افراطی در منطقه از جمله اخوان المسلمین متهم كردند ، این اتهامی را رد كرد و به روابط نزدیك قطر با دشمن منطقه ای ایران اشاره كرد.

ولیعهد سلمان صراحتاً در این اجلاس خواستار فعالیت های “بی ثبات کننده” ایران در خاورمیانه شده است.

وی گفت: “امروز ، ما به فوریت نیاز داریم تا برای پیشبرد منطقه خود و مقابله با چالش های پیرامون ما ، به ویژه تهدیدات ناشی از برنامه هسته ای رژیم ایران ، برنامه موشک های بالستیک و پروژه های تخریبی مخرب خود ، با هم متحد شویم.” رهبران همکار

این خصومت پادشاهی کوچک قطر را در برابر متحدان سابق خود قرار داده و روابط پراکنده را در خاورمیانه گسترده تر کرده است.

قطر یک میدان گازی عظیم دریایی با ایران مشترک دارد و روابط دیپلماتیک کاملی با تهران در میان این اختلافات برقرار کرده و اختلافات با دیگر کشورها را تعمیق می بخشد.

روز دوشنبه ، احمد ناصر آل محمد الصباح ، وزیر امور خارجه کویت اعلام کرد که عربستان سعودی فضای هوایی و مرزهای دریایی و زمینی خود را با قطر بازگشایی می کند – این عمومی ترین قدم برای پایان تحریم دوحه است که علی رغم تماس های ایالات متحده برای یک قطعنامه.

این دستیابی به موفقیت آخرین معامله در خاورمیانه است که واشنگتن به دنبال ایجاد جبهه ای متحد علیه ایران است.

پیروزی در آخرین روزهای ریاست جمهوری دونالد ترامپ رئیس جمهور احتمالاً مورد استقبال قرار خواهد گرفت. همه ایالات متحد آمریکا هستند. قطر میزبان بزرگترین پایگاه نظامی آمریكا در منطقه است ، در حالی كه بحرین ناوگان پنجم آمریكا را در خود جای داده و عربستان و امارات میزبان سربازان آمریكایی هستند.

نوحه ابوالداهاب ، دستیار سیاست خارجی در مرکز بروکینگز دوحه ، یک اتاق فکر ، گفت: “نشست امروز بسیار مهم است.” با این حال ، وی هشدار داد ، “ایجاد و بازیابی مجدد اعتماد به زمان طولانی نیاز دارد.”

ابوالدهاب به NBC News گفت که قطر و عربستان سعودی هنوز دارای تنش های تاریخی و دیدگاه های مختلف سیاست خارجی هستند که در صحنه هایی از جمله سوریه ، لیبی و مصر در جریان است.

وی همچنین گفت که ستایش از تلاش های میانجیگری کوشنر “مضحک” بود. وی افزود كه او و ترامپ “به اندازه خود كشورهای مسدودكننده مسئولیت اجازه این محاصره را داشتند”.

دیپلمات ها و تحلیلگران می گویند عربستان سعودی نیز برای پایان دادن به بحران تلاش می کند تا به رئیس جمهور منتخب جو بایدن نشان دهد که ریاض برای گفتگو باز است. بایدن قول داد که با پادشاهی در مورد حقوق بشر و جنگ جاری در یمن موضع قاطع تری بگیرد.

تصمیم سال 2017 برای قطع روابط با قطر به شدت روابط خلیج عربی عربی را به شدت متشنج کرد.

چهار کشور عربی لیستی متشکل از 13 درخواست برای استقبال از قطر در پس زمینه صادر کرده اند. از جمله خواستار بسته شدن خبرنامه الجزیره ، تعطیلی پایگاه ترکیه و کاهش روابط با ایران است.

قطر گفت تحریم برای محدود کردن حاکمیت آن است و گفت که هر قطعنامه ای باید بر اساس احترام متقابل باشد.

کشور ثروتمند شبه جزیره از وزن خود در صحنه جهانی بیشتر است ، که به گفته برخی تحلیلگران سلطه منطقه ای سنتی عربستان را نقض می کند. قطر میزبان جام جهانی فیفا 2022 خواهد بود ، از گفتگوهای صلح در افغانستان پشتیبانی می کند و حدود 10 هزار سرباز آمریکایی را در پایگاه هوایی الودید این کشور میزبانی می کند.

رویترز و آسوشیتدپرس در این گزارش سهیم بودند.

شارلین گوباش و جاش لدرمن کمک کرد[ad_2]

منبع: meditation-news.ir

ایندکسر