رئیس آژانس انرژی هسته ای بین المللی نسبت به حمله نظامی به ایران هشدار می دهد


رئیس نهاد ناظر سازمان ملل متحد که مسئول بازرسی برنامه هسته ای ایران است ، نسبت به حمله نظامی علیه ایران هشدار داده است.

رافائل گروسی ، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی ، روز چهارشنبه در مصاحبه انحصاری با NBC News گفت: “امیدوارم که هرگز زمان حمله نظامی وجود نداشته باشد.”

اظهارات وی پس از آن بود که روزنامه نیویورک تایمز روز دوشنبه به نقل از چهار مقام فعلی و سابق آمریكا گزارش داد كه دونالد ترامپ رئیس جمهور هفته گذشته از مشاوران پرسید كه آیا احتمال اقدام نظامی علیه تأسیسات هسته ای اصلی ایران وجود دارد یا خیر.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی رافائل ماریانو گروسی.مسیحی برونا / رویترز

این روزنامه گزارش داد ، طی جلسه ای در روز پنجشنبه گذشته ، تعدادی از مشاوران ارشد رئیس جمهور را از ادامه اعتصاب نظامی منصرف كردند. NBC News گزارش را به طور مستقل تأیید نکرد.

گروسی این پیشنهاد را كه آمریكا در حال برنامه ریزی چنین حمله ای است “گمانه زنی كامل” خواند.

وی در مصاحبه ای در ژنو افزود: “حمله نظامی برای هرگونه فعالیت بازرسی مضر خواهد بود ، چه رسد به امنیت بازرسان من ، این اولین چیزی است که باید در مورد آن فکر کنم اگر کسی قصد انجام چنین کاری را دارد”.

برنامه NBC News را برای اخبار و سیاست های فعلی بارگیری کنید

تنش بین ایالات متحده و ایران از سال 2018 افزایش یافته است ، زمانی که ترامپ از توافق هسته ای قابل توجه 2015 که توسط سلف خود ، باراک اوباما حاصل شد ، دور شد. ایالات متحده برای ایجاد حداکثر فشار بر ایران مبارزه کرد و تحریم هایی را وضع کرد که به نابودی اقتصاد ایران کمک کرده و پول محلی را به سقوط آزاد می کشاند.

حتما بخوانید:
به گفته منابع ، عربستان سعودی و قطر تقریباً توافقی را برای غلبه بر بحران خلیج فارس منعقد می کنند

در پاسخ ، ایران – که همیشه جستجوی زرادخانه هسته ای را انکار کرده است – محدودیت های تعیین شده در این توافق را به آرامی کنار گذاشته است.

روز چهارشنبه ایالات متحده با دور دیگری از تحریم ها ایران را مورد ضرب و شتم قرار داد ، وزارت خزانه داری گفت که این سازمان خیریه مهم ایرانی و همچنین تعدادی از شرکت های وابسته به آن را هدف قرار داده است. گفته می شود بنیاد مستضعفان از رهبر معظم ایران ، آیت الله علی خامنه ای ، برای اقدامات بدخیم ، از جمله آزار و اذیت “دشمنان رژیم” پشتیبانی مادی می کند.

محمود علوی ، وزیر اطلاعات ایران ، در جلسه مجلس خبرگان ایران در تهران پایتخت شرکت کرد.عطا كناره / خبرگزاری فرانسه – پرونده گتی ایماژ

وزارت دارایی همچنین محمود علوی وزیر اطلاعات و امنیت ایران را هدف قرار داد.

به گزارش آسوشیتدپرس ، بسیاری از مجازات ها مجازات های از پیش اعلام شده را فقط با افزودن لایه دیگری به آنها تکمیل می کنند. اما این در حالی است که به نظر می رسد دولت ترامپ در تلاش است سیاست خود را درباره ایران قبل از روی کار آمدن جو بایدن ، رئیس جمهور منتخب ببندد.

گزارش شده است که آژانس انرژی هسته ای (IAEA) روشهایی را برای پایبندی ایران به توافق هسته ای مشخص کرده است – که به طور رسمی برنامه جامع اقدام مشترک نامیده می شود.

دیگر امضا کنندگان توافق – انگلیس ، فرانسه و آلمان – روز پنجشنبه از ایران خواستند “اقدامات خود را معکوس کند و به انطباق کامل برگردد”.

حتما بخوانید:
عیب یابی پکیج دیواری و راه حل های رفع آنها خدمات پارسیان تعمیر

این بیانیه به دنبال گزارش داخلی آژانس بین المللی انرژی هسته ای مبنی بر نقض توافق هسته ای ایران با استفاده از سانتریفیوژهای مدرن برای غنی سازی اورانیوم ، که آن را در زیر زمین در سایت نطنز خود نصب کرد ، قرار گرفت.

NBC News این گزارش را ندیده است ، اما گروسی به آن استناد می کند و می افزاید که ایران منشا ذرات اورانیوم یافت شده در یک سایت “اعلام نشده” را توضیح نداده است. وی گفت که رژیم بازرسی سازمان پایدار است.

وی گفت: “در گذشته مواردی بوده است كه ایران مواردی را كه باید اعلام كرده اعلام نكرده است.” “در حال حاضر ، من هیچ نشانه ای ندارم که آنها فعالیت مخفی انجام دهند.”

رویترز در تهیه این گزارش مشارکت داشته است.


منبع: meditation-news.ir