دست کم هفت نفر پس از زمین لرزه ای به بزرگی 6.3 ریشتر در کرواسی جان خود را از دست دادندپترینجا ، کرواسی – یک زمین لرزه شدید در کرواسی روز سه شنبه ساختمانها را تخریب کرد و دست کم هفت نفر را در جنوب غربی پایتخت کشته ، ده ها نفر از ساکنان منطقه را آواره کرد و یا آنها را از خواب در داخل خانه ترساند در حالی که تیم های اضطراری به دنبال مفقودان تا شب بودند. .

مرکز لرزه نگاری مدیترانه اروپا گفت که زمین لرزه ای به بزرگی 6.3 ریشتر در فاصله 28 مایل جنوب شرقی زاگرب ، اندکی قبل از ساعت 12:20 به وقت محلی رخ داده است. وی خسارت بزرگی در آسیب دیده ترین شهر پترینجا وارد کرد. روز دوشنبه نیز زمین لرزه ای به بزرگی 5.2 ریشتر همین منطقه را لرزاند.

مقامات می گویند یک دختر 12 ساله در شهر پترینا ، شهری حدود 25000 نفری جان خود را از دست داد. طبق تلویزیون دولتی HRT ، شش نفر دیگر در روستاهای تقریباً ویران شده نزدیک شهر کشته شدند. مقامات گفتند که حداقل 26 نفر در بیمارستان بستری شده اند که شش نفر از آنها مجروحیت جدی داشته اند و افزودند که تعداد بیشتری از افراد همچنان در جریان نیستند.

فریادهایی از زیر خانه های ویران شده در پترینجا شنیده می شد. حدود چهار ساعت پس از زلزله یک زن زنده پیدا شد. در حالی که اعضای خانواده با ناامیدی تماشا می کردند ، نیروهای اورژانس از سگ های نجات برای جستجوی بازماندگان استفاده کردند.

“شهر من کاملا ویران شده است. ما Darinko Dumbovic ، شهردار پترینجا در بیانیه ای که توسط HRT پخش شد ، گفت: ما فرزندان مرده داریم. “مثل هیروشیما است – نیمی از شهر دیگر وجود ندارد.”

حتما بخوانید:
ابدومینوپلاستی چیست ؟
سربازان کروات و مردم پس از آنکه این شهر در 29 دسامبر سال 2020 به زمین لرزه ای به بزرگی 6.4 ریشتر رسید ، مشغول پاکسازی آوار ساختمانهای آسیب دیده در پترینیا هستند.دامیر سنکار / خبرگزاری فرانسه – گتی ایماژ

آتش نشانان در تلاش بودند تا آوارهای یک ساختمان فروریخته را که بر روی یک ماشین سقوط کرده بود ، بردارند. سرانجام یک مرد و یک پسر کوچک از وسیله نقلیه نجات داده شدند و به آمبولانس منتقل شدند.

در حالی که کارمندان برای تأمین محل اسکان موقت همه ساکنان بیجا و بی بضاعت در تلاش بودند ، این شهر بدون برق و آب روان ماند. به نظر می رسید ساکنان ترس از زلزله جدید آماده گذراندن شب در خارج از خانه های خود هستند.

ماریسا پاولوویچ ، ساکن پترینجا گفت که احساس زمین لرزه “از جنگ بدتر است”.

“این وحشتناک بود ، یک شوک بود. وی به آسوشیتدپرس گفت: “شما نمی دانید چه باید بکنید ، فرار کنید یا جایی را پنهان کنید.”

آندره پلنکوویچ ، نخست وزیر کرواسی و سایر وزرای دولت پس از زلزله وارد پترینگا شدند.

پلنکوویچ گفت: “بیشتر قسمت مرکزی پترینجا در منطقه قرمز است ، به این معنی که بیشتر ساختمانها غیرقابل استفاده هستند.”

وی گفت که ارتش 500 صندلی در پادگانها برای اسکان مردم آماده دارد ، در حالی که سایر صندلی ها در هتل های اطراف و مکان های دیگر اسکان داده می شوند.

وی گفت: “هیچ کس نباید امشب در سرما بایستد.”

مقامات همچنین از یک بیمارستان آسیب دیده در شهر سیساک در نزدیکی بازدید کردند که تحت تأثیر آن نیز قرار گرفت. پلنکوویچ گفت بیماران با بالگردها و آمبولانس های ارتش تخلیه می شوند.

حتما بخوانید:


مقامات بهداشتی گفتند که پس از زلزله نوزادی به چادر مقابل بیمارستان منتقل شد.

رئیس کمیسیون اروپا اورسولا فون در لاین در توییتر گفت که او با پلنکوویچ صحبت کرده و به یک نماینده دستور داده است که هرچه زودتر به کرواسی سفر کند.

به عنوان یک کشور مدیترانه ای ، کرواسی مستعد زمین لرزه است ، اما زمین لرزه نیست. آخرین زلزله بزرگ در دهه 1990 رخ داد ، زمانی که دهکده زیبا Ston در ساحل آدریاتیک تخریب شد.

ارتش کرواسی برای کمک به عملیات نجات در منطقه زلزله زده مستقر شده است.

کرزیمیر کوک ، لرزه نگار کروات ، این زمین لرزه را “بسیار شدید” توصیف کرد ، به مراتب شدیدتر از هر زمین لرزه ای که در بهار زاگرب و مناطق اطراف آن را تحت تأثیر قرار داد. وی به مردم هشدار داد که از ساختمانهای قدیمی که به طور بالقوه ناپایدار هستند مراقب باشند و به دلیل پس لرزه ها به مناطق جدیدتری از شهر بروند.

در پایتخت ، مردم از ترس از خیابان فرار کردند.

این زمین لرزه در کشور و همسایگان صربستان ، بوسنی و اسلوونی رخ داده است. آژانس مطبوعاتی اتریش گزارش داد که تا پایان گراتس در جنوب اتریش احساس می شد.

مقامات اسلوونی می گویند نیروگاه هسته ای کرسکو پس از زلزله به حالت تعلیق درآمده است. این نیروگاه به طور مشترک در مالکیت اسلوونی و کرواسی است و در نزدیکی مرز آنها واقع شده است.


منبع: meditation-news.ir