[ad_1]

سئول – دادگاه کره جنوبی روز جمعه به ژاپن دستور داد تا 12 زن را که مجبور به کار در فاحشه خانه های نظامی خود شدند ، غرامت بپردازد ، تصمیمی که موجب توبیخ شدید توکیو و تهدید به از سرگیری اختلافات دیپلماتیک بین دو کشور شد.

یادآوری های حکومت استعماری ژاپن در شبه جزیره کره در سال 1910 تا 45 بحث برانگیز است ، و بسیاری از “زنان تسلی دهنده” زنده مانده – یک حسن تعبیر ژاپنی برای قربانیان خشونت جنسی – خواستار عذرخواهی رسمی و غرامت در توکیو هستند.

ژاپن می گوید که این موضوع تحت معاهده ای در سال 1965 حل و فصل شد که روابط دیپلماتیک را عادی می کند و هر دو طرف توافق کردند که “در یک معامله 2015” به طور غیرقابل بازگشت “اختلاف را پایان دهند.

برنامه NBC News را برای اخبار و سیاست های فعلی بارگیری کنید

اما دادگاه منطقه ای سئول ، دادگاهی در سطح پایین تر ، به ژاپن دستور داد كه به هر یك از زنان 100 میلیون وون (91000 دلار) بپردازد و گفت كه هیچ یك از این پیمان ها نمی تواند حق آنها برای جبران خسارت را پوشش دهد.

نخست وزیر یوشیهیده سوگا گفت ژاپن نمی تواند رای دادگاه را بپذیرد و گفت که دادخواست باید منتفی شود.

رئیس ستاد كاتسونوبو كاتو این جمله را “غیر قابل قبول” خواند و از سئول خواست تا “اقدامات مناسب” را انجام دهد. تاكو آكيبا معاون وزير امور خارجه ، نام گوان پيو ، سفير كره جنوبي را به طرح “اعتراض بسيار شديد” فراخواند.

سفیر نام گفت که تلاش خواهد کرد تا از این “اثر سو” “بر روابط جلوگیری کند.

وزارت خارجه کره جنوبی گفته است که به رای دادگاه احترام می گذارد ، اگرچه اذعان می کند که پیمان سال 2015 توافقی رسمی است. این وزارتخانه در بیانیه ای گفت که این کار همچنین اطمینان حاصل خواهد کرد که دو طرف ضمن بررسی تأثیر تصمیم بر روابط دیپلماتیک ، به کار سازنده ادامه می دهند.

نام پس از احضار به خبرنگاران گفت: “من تأكید كردم كه مهمترین اهمیت این است كه هر دو طرف با آرامش و خویشتن داری پاسخ دهند تا مشكل حل شود.”

“نه برای پول”

مون جائه این ، رئیس جمهور کره جنوبی پس از روی کار آمدن در سال 2017 ، موافقت نامه 2015 را بی معنا کرد ، که در آن ژاپن عذرخواهی رسمی کرد و 1 میلیارد ین (9.6 میلیون دلار) به صندوق کمک کرد زنان قربانی

به گفته برخی از مورخان ، حدود 200000 دختر و زن کره ای مجبور به رابطه جنسی با سربازان ژاپنی در دوران استعمار شدند ، گاهی اوقات به بهانه کار یا پرداخت بدهی یکی از بستگان.

قاضی کیم جونگ اون در این حکم گفت: “این جنایتی علیه بشریت بود که به طور سیستماتیک ، عمدی و به طور گسترده توسط ژاپن بر خلاف موازین بین المللی انجام شد.”

وی ادامه داد: “حتی اگر این یک اقدام مستقل دولت باشد ، مصونیت دولت قابل اعمال نیست زیرا علیه شبه جزیره کره ، که به طور غیرقانونی توسط ژاپن اشغال شده بود ، علیه شهروندان ما اعمال شد.”

فقط 16 بازمانده کره ای ثبت شده هنوز زنده هستند و از 12 محاکمه از سال 2016 تاکنون شش نفر از 12 قربانی کشته شده اند.

لی یانگ ، رئیس شورای عدالت و یادآوری کره در مورد بردگی جنسی نظامی ژاپن ، روز جمعه در سئول با خبرنگاران صحبت کرد. Kyodo / AP

وکیل زنان کیم کانگ اون گفت که “به شدت تأیید شد” زیرا این حکم تصدیق کرد که دولت ژاپن مسئول این جنایت است.

کیم دی وول از خانه مشترک ، یک پناهگاه زنان ، گفت که دو نفر از پنج شاکی که در آنجا زندگی می کنند ، به اندازه کافی سالم هستند که از دور روند کار را تماشا کنند و از این تصمیم استقبال کرد.

وی به خبرنگاران گفت: “آنها گفتند كه هرگز كافی نیست ، حتی اگر ژاپن ده ها برابر بیشتر بپردازد ، اما آنها توجه زیادی به جبران خسارت نمی كردند.” “آنها فقط می خواهند ژاپن عذرخواهی کند و بیشتر مردم خود را مطلع سازد تا دیگر چنین جنایات جنگی وجود نداشته باشد.”

کره جنوبی و ژاپن ، هر دو متحد سرسخت ایالات متحده ، شرکای تجاری اصلی هستند و منافع مشترک دیگری دارند ، از جمله دفع تهدیدهای هسته ای و موشکی در کره شمالی.

اما روابط به وخیم تر شده است ، زیرا اختلافات تاریخی در سال های اخیر برافروخته شده است و بر توافق نامه های تجاری و امنیتی تأثیر گذاشته است ، به ویژه پس از آنکه دادگاه عالی کره جنوبی به دو شرکت ژاپنی دستور پرداخت غرامت برخی از کارگران اجباری جنگ را داد.

کارگران سابق در تلاشند برخی از دارایی های شرکت های ژاپنی در کره جنوبی را به عنوان غرامت توقیف و به فروش برسانند که توکیو هشدار داد این امر منجر به “وضعیت جدی” خواهد شد.

کیم ، وکیل آسایش زنان ، گفت که او به دنبال راه هایی برای اجرای حکم دادگاه است.

[ad_2]

منبع: meditation-news.ir

ایندکسر