جوشوا وونگ ، فعال هنگ کنگی که به جرم اعتراض ضد دولت زندانی شد


هونگ کنگ – جوشوا وونگ 24 ساله ، یکی از برجسته ترین فعالان طرفدار دموکراسی در هنگ کنگ ، به دلیل بازی در یک راهپیمایی غیرقانونی ضد دولتی در سال 2019 ، سنگین ترین و عالی ترین محکومیت مخالفان در سال جاری ، به مدت 13 و نیم ماه در زندان بود. .

حکم وونگ در حالی صادر می شود که منتقدان می گویند دولت مورد حمایت پکن در حال افزایش سرکوب علیه مخالفت هنگ کنگ و آزادی های گسترده تضمین شده پس از بازگشت مستعمره سابق انگلیس به حکومت چین در سال 1997 است که مقامات پکن و هنگ کنگ آن را رد می کنند.

وونگ در اوج تظاهرات گاه خشونت بار در ژوئن گذشته ، به دلیل سازماندهی و تحریک یک راهپیمایی غیرقانونی در نزدیکی مقر پلیس شهر اعتراف کرد. وی حداکثر سه سال زندان در پیش دارد.

حدود 100 طرفدار قبل از صدور حکم بی سر و صدا در دادگاه جمع شدند ، در حالی که گروه کوچکی از طرفداران پکنی در خارج از کشور جمع شدند و خواستار صدور حکم قطعی زندان شدند.

وونگ بعد از خواندن جمله فریاد زد: “من می دانم که روزهای آینده سخت تر خواهد بود. ما در آنجا آویزان خواهیم شد.”

وونگ بعداً از طریق وكیل خود گفت: “این پایان نبرد نیست.”

“ما یک میدان جنگ چالش برانگیز دیگر پیش رو داریم. ما در حال پیوستن به نبرد در زندان هستیم ، همراه با بسیاری از معترضین شجاع ، که در جنگ برای دموکراسی و آزادی برای هنگ کنگ کمتر دیده می شوند اما ضروری است.”

حتما بخوانید:
دو قطبی شدن سیاست آمریکا بر قانونگذاران سراسر جهان تأثیر می گذارد

همکاران قدیمی وونگ ، اگنس چوو ، 23 ساله و ایوان لام ، 26 ساله ، به ترتیب به اتهامات مربوط به همان محاصره ، به ترتیب 10 و هفت ماه زندانی شدند ، هنگامی که هزاران معترض در 21 ژوئن مقر پلیس را محاصره کردند و خواستار پس گرفتن لایحه از قبل به تعویق افتاده از سوی دولت شدند. برای استرداد

چاو که پس از شنیدن حکم وی به دادگاه فراخوانده شد ، وی را به جرم تحریک و شرکت در اعتراض غیرقانونی متهم کرد ، در حالی که لام به جرم تحریک جرم شناخته شد.

قبل از صدور حکم ، قاضی نامه ای از مادر وونگ را به دادگاه خواند که در آن وی گفته بود پسرش “جوانی است که به جامعه اهمیت می دهد و در آرمان هایش پایدار است”

بر اساس توافق نامه انتقال هنگ کنگ در سال 1997 ، پکن قول داده است که سبک زندگی این شهر را برای 50 سال تحت فرمول “یک کشور ، دو سیستم” حفظ کند ، اگرچه برخی از این ترس دارند که 2047 زودهنگام برسد مقامات قدرت خود را تقویت می کنند.

سازمان های مدافع حقوق بشر سریع این حکم را محکوم کردند.

مدیر منطقه آسیا-اقیانوسیه گفت: “مقامات با هدف قرار دادن فعالان مشهور جنبش اعتراضی کاملاً محافظت نشده در هنگ کنگ ، هشداری را به هرکسی که جرات انتقاد صریح دولت را داشته باشد می فرستند.” عفو بین الملل یامینی میشرا.

مارشا بلكبرن ، سناتور آمریكایی ، چین را به سرکوب حقوق بشر و از بین بردن “هرگونه نمود خودمختاری در هنگ کنگ” متهم کرده است.

حتما بخوانید:
شرکت هرشی ، متهم به عدم حمایت از تلاشهای پایداری در آفریقای غربی

بلکبرن در بیانیه ای گفت: “ایمان را حفظ کن ، جوشوا ، تو واقعاً الهام بخشی برای مبارزان آزادی در همه جا هستی.”

برنامه NBC News را برای اخبار و سیاست های فعلی بارگیری کنید

چهره شناخته شده اعتراضات به دموکراسی از نوجوانی ، کمتر از یک سال داشت که هنگ کنگ 23 سال پیش با تضمین آزادی هایی که در این قاره از جمله آزادی بیان و اجتماعات برخوردار نبود ، به پکن بازگشت.

فعالان دموکرات می گویند که پکن با اعمال قانون امنیت ملی در تاریخ 30 ژوئن به عنوان آخرین ضربه به آزادی های این شهر ، به سرعت این آزادی ها را دفع می کند.

مقامات پکن و هنگ کنگ محدودیت حقوق را انکار می کنند و می گویند این قانون برای پر کردن خلاsهای مربوط به حفاظت از امنیت ملی که در اثر شورش های سال گذشته کشف شد ، حیاتی است.

در ماه های اخیر ، دولت هنگ کنگ قانونگذاران مخالف را کنار زده ، کاندیداهای دموکراسی خواهی را از انتخابات موکول شده اکنون رد صلاحیت کرده و بیش از 30 نفر را طبق قوانین امنیتی دستگیر کرده است.


منبع: meditation-news.ir