جورج دبلیو بوش ، دیگران به دلیل مقایسه ناآرامی های كاپیتول با “جمهوری های موز” انتقاد شدند

[ad_1]

روز چهارشنبه هنگامی که جمعیت به ساختمان در قلب دموکراسی آمریکا هجوم بردند ، مقامات آمریکایی حیرت زده ، از جمله یک رئیس جمهور سابق ، برای مقایسه به همان عبارت متوسل شدند: “جمهوری موز”.

جورج دبلیو بوش ، رئیس جمهور پیشین در بیانیه ای گفت: “به این ترتیب ، نتایج انتخابات در جمهوری موز به چالش کشیده می شود ، نه در جمهوری دموکراتیک ما.”

حالاتش پر رنگتر است در توییتر تکرار می شود مایک گالاگر ، R-Wis: “ما در حال حاضر شاهد مزخرفات مطلق در جمهوری موز در پایتخت ایالات متحده هستیم.”

در حالی که سن مارکو روبیو ، R-Fla ، نامزد پیشین ریاست جمهوری در توییتر خود می نویسد: “این هرج و مرج ضد آمریکایی از سبک جهان 3 است”

اما مقایسه آمریكایی با اوباش خشن و مجنون طرفدار ترامپ ، كه كاپیتول را به هرج و مرج كشاند و دست كم پنج کشته برجای گذاشت ، با وقایع در کشورهای موسوم به جهان سوم ، مورد تمسخر و توهین بسیاری از مردم زندگی و کار در کشورهای در حال توسعه قرار گرفت.

تصور می شود عبارت “جمهوری موز” در اوایل دهه 1900 توسط نویسنده آمریکایی O. Henry در مجموعه تاریخی خود کلم و پادشاهان ابداع شده است. این اغلب به عنوان مختصر برای کشورهای آمریکای لاتین مورد استفاده قرار می گیرد که با بی ثباتی سیاسی و اقتصاد غیر فرهنگی تحت سلطه سرمایه خارجی شناخته می شود.

لیزا مونرو ، مورخ آمریکای لاتین گفت: این تشبیه که عمدتاً از انحصار شرکت United Fruit در صنعت موز در آمریکای جنوبی در اوایل قرن 20 ناشی می شود ، یک گروه بی فایده و “خسته” است.

وی افزود: تصور از ایالات متحده به عنوان “جمهوری موز” به مردم كمك نمی كند تا بفهمند كه حوادث واشنگتن “كاملاً توسط ایالات متحده ایجاد شده است”.

با گسترش وقایع در واشنگتن ، آندری گومز سوارز ، یک مقام سابق دولت کلمبیا ، گفت که “جمهوری موز” به طور مکرر در شبکه های اجتماعی مورد استفاده قرار گرفت و مقایسه هایی بین رئیس جمهور دونالد ترامپ و رهبران پوپولیست مانند نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا و جائر بولسونارو از برزیل.

گومز سوارز ، یکی از بنیانگذاران اتاق فکر Rodeemos el Diálogo یا Embrace Dialogue ، گفت: “برای افرادی که همیشه فکر می کردند این اتفاقات در خارج از آمریکا رخ می دهد ، نه در داخل آمریکا ، این یک نقطه عطف است.” به عنوان یک آکادمیسین متخصص در صلح سازی در کلمبیا.

وی گفت که این حوادث “یک سابقه واقعاً بد از جانب ایالات متحده است.”

برنامه NBC News را برای اخبار و سیاست های فعلی بارگیری کنید

وی گفت که تقسیمات اجتماعی که منجر به اعتراضات زندگی سیاه پوستان می شود ، واکنش آمریکا به بیماری همه گیر ویروس کرونا و شورشهای کاپیتول ، با هم ایده انحصارطلبی آمریکا و موقعیت ایالات متحده در صحنه جهانی را به چالش می کشد ، و این احتمال را می دهد که آمریکا به زودی توسط سایر شرکت کنندگان “جایگزین” خواهد شد.

گومز سوارز با بیان اینکه “اکنون بسیاری می گویند ایالات متحده” یک قدرت جهانی “نخواهد بود ، افزود که وقایع در پایتخت” بخشی از زوال آمریکا “است.

معترضین به ترامپ روز چهارشنبه در درگیری با پایتخت آمریکا به پایتخت آمریكا حمله كردند.شانون استپلتون / رویترز

کارلوس لوپز ، استاد دانشکده مدیریت دولتی ماندلا در دانشگاه کیپ تاون در آفریقای جنوبی ، گفت: مقایسه با کشورهای جهان سوم “توهین آمیز” بود و بر اساس “وانمود کردن به اصطلاح جهان اول” است.

با این حال ، بسیاری از آفریقایی ها عادت داشتند که زبان ایالات متحده و به ویژه ترامپ را “تحقیر” کنند و با استناد به گزارش هایی که ترامپ در سال 2018 کشورهای هائیتی و آفریقا را “کشورهای عجیب” معرفی کرده است ، ترامپ استفاده از این عبارت را انکار کرد.

گوتام باتیا ، نویسنده هندی و وکیل قانون اساسی ، به NBC News گفت که مقایسه با “جهان سوم” “نه به اندازه کنایه آمیز است.

بهتیا گفت ، از برده داری گرفته تا جنگ های طولانی مدت و مداخلات خارجی ، خشونت آمریکا نه جدید است و نه تعجب آور.

وی گفت ، ایالات متحده مدتهاست از “کسری دموکراتیک” رنج می برد ، اما به دلیل هژمونی آمریکا ، اینگونه تعریف نمی شود.[ad_2]

منبع: meditation-news.ir

ایندکسر

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum html nullednulled themesMobil Ödeme Nakite Çevirme1xbetMobil Ödeme bozdurma