جورج بلیک ، آخرین جاسوس جنگ سرد که به انگلیس خیانت کرد ، در سن 98 سالگی درگذشت


لندن – جورج بلیک ، آخرین نفر از مجموعه جاسوسان انگلیس که کارهای مخفی آنها برای اتحاد جماهیر شوروی هنگامی که یک سازمان اطلاعاتی را در اواسط جنگ سرد کشف کرد ، تحقیر کرد ، روز شنبه در روسیه در سن 98 سالگی درگذشت.

انگلیس می گوید بلیک در دهه 1950 هویت صدها مامور غربی در سراسر اروپای شرقی را فاش کرد ، برخی از آنها در نتیجه خیانت اعدام شدند.

پرونده او در میان پرونده های معروف در جنگ سرد به همراه پرونده های جداگانه ای از مأموران مضاعف انگلیس معروف به پنج کمبریج بود.

در سال 1961 که بلیک به عنوان جاسوس شوروی نقاب زده بود ، به 42 سال حبس در زندان Pelin Scrubs لندن محکوم شد. او در یک ماجرای کلبه و خنجر کلاسیک ، در سال 1966 با کمک زندانیان دیگر و دو فعال صلح فرار کرد و توسط اردوگاه از انگلیس قاچاق شد. او از اروپای غربی ناشناخته عبور کرد و از پرده آهنین در برلین شرقی عبور کرد.

او بقیه عمر خود را در اتحاد جماهیر شوروی و سپس در روسیه گذراند و به عنوان قهرمان شناخته شد.

ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه در پیام تسلیت کرملین گفت که بلیک یک فرد حرفه ای با نشاط و شجاعت فوق العاده است که سهم بسیار مهمی در برابری و صلح استراتژیک جهانی داشته است.

پوتین نوشت: “خاطره این شخصیت افسانه ای برای همیشه در قلب ما حک خواهد شد.”

با تأمل در زندگی خود در مصاحبه با رویترز در مسکو در سال 1991 ، بلیک گفت که او معتقد است جهان در آستانه کمونیسم است.

حتما بخوانید:
لتیسیا رایت پس از اشتراک ویدیویی علیه واکسیناسیون با واکنشی روبرو شد

وی گفت: “این ایده آلی بود که اگر می شد به آن دست یافت ، ارزشش را داشت.”

“من فکر کردم که می تواند باشد و آنچه را که در توان داشتم انجام دادم تا به او کمک کنم چنین جامعه ای را بسازد. معلوم شد که این امکان وجود ندارد. اما من فکر می کنم این یک ایده اصیل است و فکر می کنم بشریت به آن باز خواهد گشت.”

برنامه NBC News را برای اخبار و سیاست های فعلی بارگیری کنید

بلیک در هلند در 11 نوامبر 1922 از مادری هلندی و پدری یهودی مصری متولد شد که یک تبعه طبیعی بود.

وی در خلال جنگ جهانی دوم پس از پیوستن به مقاومت هلند به عنوان پیک از هلند گریخت و در ژانویه 1943 به انگلیس رسید و در سال 1944 به سرویس اطلاعات مخفی انگلیس ، MI6 پیوست.

پس از جنگ ، بلیک پیش از اعزام به سئول در سال 1948 در دانشگاه کمبریج روسی تحصیل کرد و در آنجا اطلاعات مربوط به کره شمالی کمونیست ، چین کمونیست و خاور دور شوروی را جمع آوری کرد.

وی پس از آغاز جنگ کره در سال 1950 پس از تصاحب سئول توسط سربازان کره شمالی ، اسیر و زندانی شد. در مدت حضور در زندان کره شمالی ، با خواندن آثار کارل مارکس و ابراز ناراحتی از بمباران سنگین آمریکایی ها در کره شمالی ، یک کمونیست سرسخت شد.

پس از آزادی در سال 1953 ، او به انگلیس بازگشت و در سال 1955 توسط MI6 به ​​برلین اعزام شد ، جایی که او اطلاعات جاسوسان شوروی را جمع آوری می کرد ، اما همچنین اسرار را برای عملیات انگلیس و آمریکا به مسکو منتقل می کرد.

حتما بخوانید:
دستگاه دو مرحله ای با چرخ و فشار هیدرولیک

سرانجام بلیک توسط یک بیابانگرد لهستانی محکوم شد و به خانه خود به انگلیس بازگشت و در آنجا محکوم و زندانی شد.

اگرچه او جدا از کمبریج پنج کار می کرد ، حلقه جاسوسی دانشجویان سابق کمبریج که اطلاعات را به اتحاد جماهیر شوروی می رساندند ، اما بلیک گفت که هنگام بازنشستگی با دو نفر از آنها ملاقات کرده است ، دونالد مک لین و کیم فیلبی.

او به خاطر نوشیدن مارتینی ، کوکتل مورد علاقه جیمز باند جاسوس خیالی انگلیس ، به همراه فیلبی بود. مک لین در سال 1983 در روسیه و فیلبی در سال 1988 درگذشت.


منبع: meditation-news.ir