توافق تجاری انگلیس و اتحادیه اروپا می تواند به این معنی باشد که انگلیس می تواند در مورد Brexit صحبت نکندلندن – Brexit اغلب به عنوان تحریف مداوم معاملات ، مهلت مقررات ، لحظات بحران و مذاکرات نیمه شب به نظر می رسد. اگر انگلستان در ژوئن 2016 به خروج از اتحادیه اروپا رای داد ، چرا اکنون ، 1645 روز بعد ، هنوز در مورد آن صحبت می کنیم؟

خبر خوب این است که اگر از شنیدن درباره Brexit خسته شده اید ، ممکن است روز پنجشنبه لحظه ای از وضوح نهایی باشد که می تواند به جلوگیری از مشکل – حداقل برای مدتی – کمک کند. سرانجام انگلیس و اتحادیه اروپا در مورد یک معامله تجاری توافق کردند که جایگزین مشارکت مشترک آنها برای 47 سال شود.

دیوید هنیگ ، مدیر انگلیسی اندیشکده ای در مرکز اروپا برای اقتصاد سیاسی بین المللی ، گفت: “Brexit در چهار سال گذشته ما را درگیر خود کرده است.” “بزرگترین چیزی که از این معامله حاصل می شود این است که این بحث محدودیت کمتر از چهار سال و نیم بحث را ایجاد می کند – که Brexit را از صفحه اول خارج می کند و تجارت تجاری را به حالت رسمی کسل کننده بازمی گرداند.”

در اینجا بخشی از آنچه درباره توافق نامه می دانیم و یادآوری نحوه رسیدن انگلیس و اتحادیه اروپا به این مرحله است.

چه معامله ای وجود دارد؟

Politicos درباره جزئیات بحث خواهد کرد ، در مورد اینکه کدام کشور جای خود را بیشتر داده و کدام یک در مذاکرات پیروز شده است. گفته می شود توافق کامل حدود 2000 صفحه است.

آنچه تاکنون می دانیم این است که نخست وزیر بوریس جانسون و اورسولا فون در لاین ، رئیس کمیسیون اروپا ، قوه مجریه اتحادیه اروپا ، با به اصطلاح “سخت” Brexit ظهور کرده اند. او اکثر قوانین و مقررات مشترک آنها را رد می کند ، اما همچنان به کار بین آنها ادامه می دهد ، همچنین برخی از همکاری ها را در زمینه هایی مانند امنیت ، بازارهای مالی ، هواپیمایی و علمی ادامه می دهد.

جانسون و فون در لاین در 9 دسامبر برای شام در بروکسل دیدار می کنند.Aaron Chown / استخر WPA از طریق گتی ایماژ

با حمایت جانسون ، این معامله با خیالی طاقت فرسا مورد استقبال اتحادیه اروپا قرار گرفت – خصوصاً با توجه به گزینه جایگزین. اگر آنها تا 31 دسامبر نتوانستند به توافق برسند ، انگلستان با Brexit بدون معامله سقوط خواهد کرد. کارشناسان این امر را یک سناریوی کابوس ، تهدید هرج و مرج در مرزها ، افزایش قیمت ها ، کمبود مواد غذایی و دارویی و حتی ناآرامی های خیابانی می دانند.

هنیگ گفت که این توافقنامه هفته آینده تصویب نهایی قانونگذاران را دریافت می کند و تمام مواردی که در نظر گرفته شده “یک توافق خوب برای هر دو طرف است”. با این حال ، این امر از تجارت جلوگیری نخواهد کرد. این اولین معامله تجاری در طول تاریخ است که موانع بیشتری را ایجاد می کند – نسبت به کمتر – از روابط آشفته با اتحادیه اروپا پیش از این.

حتما بخوانید:
6 روش‌ها تسلط لباس بچگانه

در مورد چه چیزی بود؟

در 23 ژوئن 2016 ، بریتانیایی ها 52 درصد به 48 رای مثبت دادند که دیگر نمی خواهند عضوی از اتحادیه اروپا باشند ، اما همه پرسی در مورد آنچه که در عوض می خواستند چیز کمی بود.

اتحادیه اروپا بزرگترین باشگاه سیاسی و اقتصادی جهان است ، که متعهد به چندین دهه قانون مشترک ، ارزشها و تمایل به تکرار هراس جنگ جهانی دوم برای کل قاره است.

بریتانیا همیشه با عضویت در روزنامه های راست گرا مخالف مقررات غیرضروری دیوانه شده توسط بروکسل که حاکمیت کشورشان را تضعیف می کند ، عضوی پر دردسر بوده است.

برنامه NBC News را برای اخبار و سیاست های فعلی بارگیری کنید

جانسون هنگام کار به عنوان روزنامه نگار در روزنامه دیلی تلگراف در دهه های 1980 و 1990 ، نوعی داستان را به تمسخر گرفت که “یوروکرات ها” را بخاطر وضع قوانین غیر ضروری در مورد نحوه بانداژ موز مسخره می کرد – داستانهایی که اغلب سرگرم کننده تر از دقیق بودن است.

برای دهه ها ، این یوروسپتیسیسم در حزب محافظه کار وجود داشت و در سقوط نخست وزیران مارگارت تاچر و جان میجر در دهه 1990 نقش داشت. هنگامی که جانشین آنها ، دیوید کامرون ، با اعلام اینکه فکر می کند پیروزی در همه پرسی Brexit در سال 2016 آسان است ، سعی در ایجاد خط در مبارزات حزب خود داشت ، او نیز پس از نتیجه تکان دهنده ، کناره گیری کرد.

برای حامیان ، Brexit تنها راه “به دست آوردن مجدد کنترل” بود – برای به دست گرفتن شعار مبارزات انتخاباتی – بر قوانین ، پول و مرزهای آنها ، این معمولاً یک حسن تعبیر برای کنترل شدید مهاجرت است.

هیاهو تازه شروع شده است

برخی از اعتدال گرایان از “Brexit نرم” پشتیبانی می کنند ، که منعکس کننده روابط نروژ با اتحادیه اروپا است. نروژ عضوی از اتحادیه اروپا نیست ، اما همچنان در “بازار واحد” خود باقی مانده و به مردم ، کالاها ، پول و خدمات اجازه می دهد تا آزادانه بین کشورها با کمی چک یا بدون چک حرکت کنند.

Brexiters هاردکور گفته اند که این بی پروا است ، در عوض یک Brexit “سخت” را ترجیح می دهند که باعث می شود بیشتر کشورها – اگر نه همه – از قوانین و مقررات مشترک با اروپا کنار گذاشته شوند. در همین حال ، برخی از بازماندگان تلاش کردند نتیجه را کاملاً واگرد کنند.

جنگ سیاسی متقابل بین این جناح ها خسارات زیادی به بار آورد.

این احزاب سیاسی ، خانواده ها و دوستان را علیه یکدیگر قرار داد. او هنجارهای پارلمانی چند صد ساله را از بین برد. محافظه کاران نخست وزیر خود ترزا می را سرنگون کردند. و این باعث شد جانسون به طور غیرقانونی پارلمان را به حالت تعلیق درآورد تا مانع بررسی قانونگذاران در برنامه های Brexit شود ، طبق حکم خیره کننده دادگاه عالی انگلیس در سال گذشته.

حتما بخوانید:
پیکرتراشی و راهنمای کامل بادی کانتورینگ در تهران+ فیلم واقعی پیکر تراشی در سعادت آباد
معترضان به Brexit در دسامبر 2018 پرچم های انگلستان و اتحادیه اروپا را علیه مجلس نمایندگان در لندن به اهتزاز درآوردند.Daniel Leil-Olivas / خبرگزاری فرانسه – پرونده تصویری گتی

انگلیس در 31 ژانویه سال جاری رسماً اتحادیه اروپا را ترک کرد. و از آن زمان ، این “دوره انتقالی” بوده است که بیشتر قوانین اتحادیه اروپا را حفظ کرده است در حالی که طرفین در مورد یک معامله تجاری مذاکره می کنند – با مهلت 31 دسامبر.

دود سفید این هفته با روزهای فراغت فرا رسید. پس از یک سال که در آن دولت جانسون به دلیل واکنش به ویروس کرونا مورد انتقاد گسترده قرار گرفت و یکی از بالاترین سرانه ها را در جهان کنترل کرد ، نخست وزیر به قول خود در مورد “پایان Brexit” ادامه داد.

بر اساس نظارت مالی خود دولت انگلیس ، دفتر پاسخگویی بودجه ، هر نوع Brexit اقتصاد انگلیس را در مقایسه با باقی ماندن در اتحادیه اروپا تضعیف می کند. OBR می گوید که معامله جانسون تولید ناخالص داخلی بلند مدت را 4 درصد کاهش می دهد ، به این معنی که انتظار می رود Brexit – یک تمرین کاملاً داوطلبانه – بیشتر از Covid-19 به انگلیس آسیب برساند.

فشار زیادی بر اتحادیه

یک عجیب و غریب معامله به این معنی است که ایرلند شمالی ، که بخشی از انگلیس است ، قادر خواهد بود با جمهوری ایرلند راحت تر از بقیه سرزمین اصلی انگلیس تجارت کند. این در شرایطی است که برخی نظرسنجی ها حاکی از حمایت روزافزون از همه پرسی اتحاد مجدد ایرلند است.

در اسکاتلند ، اکثر مردم به Brexit رأی دادند ، اما با توجه به وزن زیاد آرای Brexit در انگلستان ، تحت فشار قرار گرفتند. تحقیقات جامعه شناسی اکنون نشان می دهد که حمایت از استقلال اسکاتلند هرگز بیشتر نبوده است.

در مدت زمان کوتاهتری سردرد ایجاد خواهد شد. معامله شب کریسمس که فقط هفت روز قبل از تغییر قانون می گذرد ، یک اخطار کوتاه خطرناک برای کار با کسب و کار خوب در اختیار شما قرار می دهد.

“مادی تیمونت جک” ، مدیر عضو اندیشکده موسسه دولت ، در جلسه توجیهی نوشت: “معامله شب کریسمس به این معنی است که وقت کافی برای درک عموم مردم ، کسبه و نمایندگان مجلس نیست.” “تجارت آماده نیست – حتی با این معامله که قبلا توافق شده است.”

در بلند مدت ، اگرچه خسارت اقتصادی احتمالی ناشی از Brexit را جبران نخواهد کرد ، اما یک توافق تجاری جدید با ایالات متحده پاداش بزرگی برای Brexiteers تلقی می شود.

این به جواب سوال ناشناخته بعدی کمک می کند. در جهانی که پکن ، واشنگتن و بروکسل برای کنترل هژمونیک می جنگند ، این نسخه جدید انگلیس در واقع چگونه خواهد بود و چه نقشی جهانی بازی خواهد کرد؟


منبع: meditation-news.ir