تصمیم ایالات متحده برای پس گرفتن نیروها برخی از سومالیایی ها را وحشت زده می کند


ADIS ABABA – تصمیم دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا برای عقب نشینی نیروهای آمریکایی از سومالی در آخرین روزهای ریاست جمهوری خود ، روز شنبه باعث وحشت برخی از سومالی ها شد که رئیس جمهور جدید آمریكا را به لغو این تصمیم دعوت كردند.

سناتور ایوب اسماعیل یوسف در بیانیه ای به رویترز با اشاره به قیام مرتبط با القاعده گفت: “تصمیم ایالات متحده برای خروج نیروها از سومالی در این مرحله حساس در مبارزه موفق علیه الشباب و شبکه تروریستی جهانی آنها بسیار تأسف آور است.” شباب

یوسف ، عضو کمیته روابط خارجی سنای سومالی گفت: “نیروهای آمریکایی سهم بزرگی در آموزش و کارآیی عملیاتی نیروهای سومالی دارند.”

وی در توییتی با انتقاد از این تصمیم ، جو بایدن ، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده را توئیت کرد.

دولت سومالی نمی تواند بلافاصله برای اظهار نظر در اوایل روز شنبه مشخص شود تا تصمیم روز جمعه برای عقب نشینی تقریباً از حدود 700 سرباز آمریکایی تا 15 ژانویه.

برنامه NBC News را برای اخبار و سیاست های فعلی بارگیری کنید

دولت شکننده و بین المللی سومالی که از حمایت بین المللی برخوردار است ، قرار است در این ماه انتخابات پارلمانی و انتخابات ملی را در اوایل فوریه برگزار کند ، که پیش از این خروج برنامه ریزی شده 17،000 نفری نیروهای صلح اتحادیه آفریقا است.

سربازان آمریكایی در سومالی حضور داشته اند كه بیشتر آنها از نیروهای ویژه سومالیایی معروف به داناب در عملیات علیه الشباب پشتیبانی می كنند ، كه حملات آنها در كشورهایی مانند كنیا و اوگاندا منجر به كشته شدن صدها غیرنظامی از جمله آمریکایی ها شده است.

حتما بخوانید:
آموزش کسب درآمد از NFT با عکاسی

داناب دارای اضافه وزن است زیرا نیروهای منظم غالباً آموزش دیده و مجهز نیستند و غالباً پست های خود را ترک می کنند یا درگیر جنگ قدرت بین دولت های ملی و منطقه ای هستند.

سرهنگ احمد عبدالله شیخ ، که به مدت سه سال تا سال 2019 به عنوان فرمانده داناب خدمت کرد ، گفت: اگر خروج نهایی باشد ، “این تأثیر زیادی در تلاش های ضد تروریستی خواهد داشت.”

وی گفت ، وی در كنار نیروهای آمریكایی جنگید و در حین فرماندهی وی ، دو آمریكایی و بیش از صد نفر از افراد خود كشته شدند. وی گفت ، هر دو نیروهای آمریكایی و سومالی با عقب نشینی مخالفت كردند.

ارتش بریتانیا. ژنرال دامیان د. دونجو ، معاون فرمانده کل قوا ، کارگروه مشترک مشترک – شاخ آفریقا ، مرکز ، در حین گردش در میدان نبرد در سومالی در سپتامبر با سربازان صحبت می کند.هواپیمایی ارشد کریستین Savage / کارگروه مشترک ترکیبی – شاخ آفریقا از طریق پرونده AP

شیخ گفت ، برنامه ایالات متحده برای گسترش دانوب به 3000 مرد باید تا سال 2027 ادامه یابد ، اما آینده آن مشخص نیست.

حملات هوایی احتمالاً از پایگاه های کنیا و جیبوتی ادامه خواهد یافت ، که همچنین می تواند سکوی پرتابی برای عملیات مرزی باشد. عفو بین الملل می گوید در حملات هوایی طی سه سال گذشته حداقل 16 غیرنظامی کشته شده اند.

خروج ایالات متحده در یک زمان آشفته در منطقه صورت می گیرد. اتیوپی ، که عمدتاً به نیروهای حافظ صلح کمک می کند و هزاران نیرو به طور دو جانبه در سومالی دارد ، درگیری داخلی که ماه گذشته آغاز شد ، حواسش پرت شده است. این کشور صدها حافظ صلح خود را خلع سلاح کرده است.

حتما بخوانید:
آموزش دکوراسیون داخلی (0 تا 100) + مدرک بین المللی مجتمع فنی تهران

سومالی از سال 1991 توسط یک جنگ داخلی متلاشی شده است ، اما ورود نیروهای حافظ صلح در سال 2008 به جوجه کشی ساختارهای دولتی کمک کرد که اصلاحات تدریجی نظامی مانند سیستم بیومتریک حقوق و دستمزد و تشکیل دانوب را امکان پذیر می کند.

اما بسیاری از مشکلات از جمله فساد و دخالت های سیاسی در ارتش سومالی باقی مانده است. شیخ گفت که شاید این عقب نشینی سومالی را مجبور به رویارویی با آنها کند. یا شاید باعث بدتر شدن آنها شود.


منبع: meditation-news.ir