بیوه روهینگیا به دنبال جبران خسارت از مرگ همسرش از دولت میانمار است


وکلا گفتند ، یک زن روهینگیایی به دنبال جبران 2 میلیون دلار برای مرگ شوهرش است که در طی اقدامات نظامی 2017 در غرب میانمار توسط سربازان دولت کشته شد.

Legal Action Worldwide (LAW) و شرکت حقوقی بین المللی McDermott Will & Emery گفتند که آنها روز پنجشنبه شکایتی را به نمایندگی از Setara Begum که شوکت اوله شوهرش در روستای Inn Din در ایالت Rakhine کشته شد ، به کمیسیون حقوق بشر میانمار شکایت کردند.

طبق قانون LAW ، یک سازمان غیرانتفاعی قانونی مستقر در ژنو ، دادخواست وی اولین شکایت روهینگیایی است که از طریق کمیسیون حقوق بشر در میانمار تشکیل شده است.

برنامه NBC News را برای اخبار و سیاست های فعلی بارگیری کنید

نمایندگان کمیسیون حقوق بشر هنگام تماس با رویترز در دسترس نبودند تا اظهارنظر کنند و سخنگوی دولت به ایمیلی که خواستار اظهار نظر یا پاسخگویی به تماس های تلفنی بود ، پاسخی نداد.

شوهر بیگم ، شوکت اولا ، ماهیگیر 35 ساله ، بر اساس تحقیقات بعدی رویترز ، در میان 10 مرد و پسر بود که توسط سربازان و روستاییان کشته شد و در یک قبر کم عمق دفن شد.

ارتش میانمار اعلام کرد سربازان مسئول این قتل ها را به 10 سال کار سخت محکوم کرده است اما در کمتر از یک سال آزاد شدند.

وی در بیانیه ای گفت: “شوهر من کشته شد و میانمار آن سربازانی را که این کار را کردند آزاد کرد.”

این جوان 23 ساله گفت: “من به دنبال عدالت برای شوهرم و همه روهینگیایی ها هستم که با مشکلات مشابه زیادی روبرو شده اند.”

حتما بخوانید:
چرا همه مرده اند در مورد داروهای گیاهی اشتباه می کنند و چرا باید این گزارش را بخوانید

در طی مبارزات نظامی سال 2017 ، که به گفته سازمان ملل ، با قصد نسل کشی اعدام شد ، بیش از 730،000 روهینگیا به همسایه بنگلادش برده شدند.

این کشور در دادگاه بین المللی لاهه با اتهامات نسل کشی روبرو است و دادگاه کیفری بین المللی تحقیقات در مورد جنایات علیه بشریت را تأیید کرده است.

میانمار نسل کشی را انکار می کند و می گوید نیروهایش عملیات امنیتی قانونی علیه شبه نظامیانی که به مراکز پلیس حمله کرده اند انجام داده اند.

آنگ سان سوچی ، رهبر میانمار گفت که هرگونه تخلفی از سیستم عدالت میانمار برداشته می شود و دولت وی سال گذشته از روهینگیا دعوت کرد تا به کمیسیون حقوق بشر شکایت کند.

او در دسامبر گذشته در جلسه دادرسی در لاهه گفت که “بسیاری از ما در میانمار ناراضی بودیم” از بخشش سربازان برای قتل ها در Inn Din.


منبع: meditation-news.ir

دیدگاهتان را بنویسید