[ad_1]

سه نفر روز جمعه به NBC News گفتند انتظار می رود عربستان سعودی و قطر ظرف چند روز به توافق برسند که به کاهش مخالفت های طولانی مدت که منطقه خلیج فارس را آزار داده است ، کمک کند.

عربستان سعودی ، امارات متحده عربی ، مصر و بحرین در سال 2017 تمام روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند و محاصره علیه متحد سابق خود را آغاز کردند و دوحه را به حمایت از تروریسم متهم کردند. قطر این ادعاها را رد می کند.

آسوشیتدپرس گزارش داد ، شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود ، وزیر خارجه عربستان سعودی از “پیشرفت” در مذاکرات قطر استقبال کرد و گفت که “توافق نهایی” قریب الوقوع به نظر می رسد.

پیش از این ، شیخ محمد بن عبدالرحمن الثانی ، وزیر امور خارجه قطر گفته بود “برخی تحرکات” وجود دارد که قطر امیدوار است بتواند بحران را پایان دهد.

وی در یک کنفرانس آنلاین گفت: “ما در حقیقت می بینیم و معتقدیم که وحدت خلیج فارس برای امنیت منطقه ، ثبات این منطقه بسیار مهم است و به نام مردم ما ، این بحران غیر ضروری باید پایان یابد.”

جارد کوشنر ، مشاور ارشد کاخ سفید و داماد رئیس جمهور دونالد ترامپ ، اوایل این هفته در عربستان و قطر به منظور “حل اختلاف” بود ، به گفته یک مقام ارشد دولت ، به دنبال کاخ سفید قبل از ترک ترامپ از سمت خود در خاورمیانه برنده شد.

برنامه NBC News را برای اخبار و سیاست های فعلی بارگیری کنید

به گفته دو نفر از افرادی که مطلع شده اند و به دلیل عدم اجازه گفتگو با رسانه ها ، نامشان فاش نشده است ، معامله مقدماتی به عربستان بستگی دارد که به قطری ها اجازه می دهد پروازهای خود را از طریق حریم هوایی عربستان از سر بگیرند. . به گفته یك منبع ، در عوض قطری ها با پیش بینی دعاوی بین المللی علیه عربستان سعودی كناره گیری می كنند.

مدتهاست که ایالات متحده پشت تلاش های دیپلماتیک برای تجدید روابط بین کشورهای عربی است ، اما به گفته یک منبع ، تلاش ها برای حل مسئله فضای هوایی برای اولین بار در ماه فوریه با جدیت آغاز شد.

بحث ها بین پادشاهی های خلیج فارس عربستان سعودی و قطر ، که یکی از بالاترین سرانه های تولید ناخالص داخلی در جهان را دارد ، سال گذشته به طور موقت از سر گرفته شد تا دوباره قطع شود ، اما اکنون در حال تماس با چند ماه.

خالد بن احمد آل خلیفه وزیر امور خارجه بحرین ، سامه شکری وزیر امور خارجه مصر ، آرال الجبیر وزیر خارجه عربستان و عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر همکاری های خارجی و بین المللی امارات متحده عربی در سال 2017 در پایتخت مصر دیدار می کنند.خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ

این منبع گفت کاخ سفید متعهد به حل اختلاف میان دوحه و همسایگان آن در تابستان سال جاری پس از توافق نامه ابراهیمی است که زمینه عادی سازی روابط بین امارات متحده عربی و اسرائیل را فراهم آورد.

این چهار کشور در ژوئن 2017 با قطر قطع ارتباط هوایی ، دریایی و زمینی به پادشاهی کوچک را متهم کردند و آن را به حمایت از گروه های افراطی متهم کردند ، اتهامی که آن را رد می کند.، و برای حفظ روابط نزدیک با ایران ، قوی ترین رقیب عربستان سعودی.

چهار کشور عربی لیستی شامل 13 خواسته جامع برای بازگشت قطر از جمله تعلیق روزنامه معروف الجزیره و ایستگاه های مرتبط قطر را صادر کرده اند. قطع رابطه با گروههای اسلامگرا – به ویژه اخوان المسلمین – از دیگر خواسته ها است.

به دنبال قطع روابط با مصر ، عربستان سعودی ، امارات و بحرین ، روابط قطر با ایران تقویت شده است. در آگوست 2017 ، دوحه روابط دیپلماتیک کامل خود را با تهران برقرار کرد و خصومت با دیگر کشورها را تعمیق بخشید.

پادشاهی عربستان سعودی بلافاصله به درخواست نظر NBC نیوز پاسخ نداد.

مصر ، امارات و بحرین هنوز با قطر اختلاف دارند و مشخص نبود که آیا آنها از رهبری عربستان سعودی پیروی می کنند و روابط خود را با این کشور غنی از انرژی آغاز می کنند.

وزیر خارجه قطر روز جمعه گفت که میانجیگری کویت بین دوحه و چهار کشور عربی انجام شده است و هر قطعنامه ای باید “جامع” باشد.

شیخ محمد گفت: “قطر بین هیچ کشوری فرقی نمی گذارد.”

سافورا اسمیت ، کارول ای لی و الیز پرلموتر-گومبینر کمک کرد

[ad_2]

منبع: meditation-news.ir

ایندکسر