بایدن برای پیوستن دوباره به توافق هسته ای با ایران در برابر ایالات متحده قرار دارد


واشنگتن – جو بایدن رئیس جمهور منتخب متعهد شد که اگر ایران به توافق پایبند باشد ، به توافق هسته ای ایران پیوست ، اما هر دو طرف برای رسیدن به این هدف باید در برابر ساعت رقابت کنند و از یک میدان مین سیاسی عبور کنند.

مقامات سابق آمریكا ، دیپلمات های اروپایی و كارشناسان منطقه ای می گویند ، از آنجا كه ایران قرار است در ماه ژوئن انتخابات را برگزار كند ، همه تلاش های دیپلماتیک باید طی ماه های اول حاكمیت بایدن به سرعت انجام شود.

حسن روحانی ، رئیس جمهور فعلی ایران ، توافق 2015 را که به عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA) معروف است ، سنگینی کرده و هیچ تضمینی وجود ندارد که رئیس جمهور بعدی ایران برای انجام یک معامله بسیار باز باشد.

مقامات پیشین آمریکایی گفتند که بایدن و روحانی همچنین باید در واشنگتن و تهران و همچنین منطقه با مخالفان سرسخت توافق مبارزه کنند و باید نشان دهند که هرگونه امتیاز با اقدام متقابل طرف مقابل روبرو می شود.

برنامه NBC News را برای اخبار و سیاست های فعلی بارگیری کنید

روحانی و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه پیام های روشنی ارسال کرده اند که ایران آماده است با دولت بایدن برای از سرگیری توافق صحبت کند ، تا زمانی که واشنگتن به مفاد توافق عمل کند.

روحانی در یک سخنرانی تلویزیونی در جلسه اخیر کابینه گفت: “هدف ما از بین بردن فشار تحریم ها از دوش مردم ما است.” “هر جا این فرصت پیش بیاید ، مطابق با مسئولیت های خود عمل خواهیم کرد. هیچ کس نباید هیچ فرصتی را از دست بدهد.”

رئیس جمهور حسن روحانی در حال بازدید از یک نیروگاه هسته ای در خارج از بوشهر ، ایران است.پرونده محمد برنو / AP

اظهارات دولت ایران طی دو هفته گذشته نشان می دهد که “آنها بسیار سریع پیش می روند تا گزینه های مختلفی را برای همکاری مجدد ایران از طریق دیپلماسی به بایدن نشان دهند” ، الی گرانمای ، همکار سیاسی ارشد شورای روابط خارجی اروپا گفت: روابط

در همین حال ، دولت ترامپ با اعمال تحریم های جدید در این هفته که می تواند برنامه های بایدن را پیچیده کند ، قول داده است که در ماه های آخر قدرت خود بر فشار بر ایران ادامه دهد.

نایسان رفعتی ، تحلیلگر ارشد ایران در اتاق فکر گروه بین المللی بحران ، گفت: “کاملاً واضح به نظر می رسد که دولت ترامپ می خواهد از همین حالا تا ژانویه سیاست افزایش فشار خود را افزایش دهد.” “آنها این دوره را مهلتی می دانند که حتی الامکان سیاست های خود را قفل کنند.”

ایران و بمب

توافق سال 2015 بین ایران و قدرت های جهانی اعمال تحریم های اقتصادی علیه تهران در ازای محدودیت های شدید در فعالیت های هسته ای ایران را لغو کرد. اما پس از آنكه دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریكا ، آمریكا را از توافق در سال 2018 خارج كرد ، ایران برخی از این مرزها را نقض كرد و از زمان ساخت بمب اتم در تهران كاست.

ترامپ تحریم هایی را که تحت برجام کاهش یافته بود دوباره بازگرداند و تعدادی از تحریم های اضافی را علیه ایران اعمال کرد و ضربه سنگینی به اقتصاد این کشور وارد کرد. ارزش پول این کشور کاهش یافته ، تورم افزایش یافته و صادرات نفت آن – منبع اصلی درآمد ایران – به شدت کاهش یافته است.

اما تحریم ها مانع پیشرفت ایران در برنامه هسته ای خود نشده است. طبق آژانس بین المللی انرژی اتمی ، ایران 12 برابر مقدار اورانیوم غنی شده پایین مجاز در این توافق جمع کرده ، از سطح غنی سازی تعیین شده در این توافق فراتر رفته و سانتریفیوژهای بیشتری را در حد توافق وارد کرده است.

کارشناسان هسته ای می گویند “زمان دستیابی به موفقیت” ایران برای تهیه سلاح کافی برای بمب اتمی از 12 ماه پس از اجرایی شدن توافق به حدود سه تا چهار ماه کاهش یافته است.

در یک شماره ماه سپتامبر ، بایدن به عنوان رئیس جمهور گفت “تعهد قاطعانه می کند تا از دستیابی ایران به سلاح هسته ای جلوگیری کند”. وی معتقد است که بهترین راه برای دستیابی به این هدف ، ورود مجدد ایالات متحده به توافق است.

بایدن نوشت: “من به تهران راهی مطمئن برای بازگشت به دیپلماسی خواهم داد. اگر ایران به رعایت دقیق توافق هسته ای برگردد ، ایالات متحده به عنوان نقطه آغاز مذاکرات بیشتر به این توافق نامه می پیوندد.”

حتما بخوانید:
مزایا و معایب سرمایه گذاری در ترون

حتی اگر بایدن و روحانی به دنبال توافق باشند ، رسیدن به فرمولی که به ایالات متحده اجازه دهد دوباره وارد معامله شود و ایران بتواند فعالیت های هسته ای خود را توسعه دهد ، آسان نخواهد بود.

سانتریفیوژهای IR-8 در نیروگاه هسته ای نطنز ، حدود 180 مایلی جنوب تهران ، در تاریخ 4 نوامبر 2019.سازمان انرژی اتمی ایران / خبرگزاری فرانسه – پرونده گتی ایماژ

مقامات سابق آمریكا و دیپلمات های اروپایی گفتند ، به جای لغو تحریم ها به یك باره یا بازگشت سریع ایران به شرایط كامل ، سناریوی محتمل تر می تواند منجر به نزدیكی تدریجی در یك دوره سه یا چهار ماهه شود. اولین قدم می تواند ایران را مجبور کند فعالیت های هسته ای خود را در ازای برخی از تخفیف تحریم ها مسدود کند. اقدامات بعدی می تواند منجر به این شود که ایران سرانجام خود را تراز کند و همه تحریم های هسته ای را لغو کند.

تیم بایدن با موضوع و دیپلمات های ایرانی غریبه نیست ، زیرا چندین مشاور وی به شدت در مذاکرات طولانی که منجر به توافق سال 2015 با باراک اوباما رئیس جمهور شد ، نقش داشتند. خود بایدن ده ها بار با وزیر امور خارجه ایران دیدار کرده است. مقامات پیشین گفتند ، این تجربه می تواند به سرعت دیپلماسی و بهبود چشم انداز توافق کمک کند.

با این حال ، دولت بایدن باید در مورد لغو تحریم های دیگر اعمال شده توسط ترامپ پس از لازم الاجرا شدن توافق نامه ، از جمله تحریم هایی که برای بانک مرکزی ایران است ، تصمیم بگیرد. بسیاری از این تحریم ها مربوط به فعالیت های هسته ای ایران نیست ، اما مربوط به موشک های بالستیک ، حقوق بشر و حمایت ایران از نیروهای نیابتی در منطقه مانند حزب الله و حماس است.

اگرچه بایدن و مقامات اروپایی پیشنهاد می کنند که توافق نامه را برای رسیدگی به سایر موضوعات ، از جمله در حال افزایش زرادخانه موشک های بالستیک ایران ، ارتقا دهند ، اما ایران تاکنون این ایده را رد کرده است. علاوه بر این ، هر توافق جدید خارج از پارامترهای توافق سال 2015 باید توسط کنگره بدبین ایالات متحده تصویب شود ، جایی که نتیجه دو رقابت در گرجستان در 5 ژانویه تصمیم می گیرد که جمهوری خواهان اکثریت خود را در سنا حفظ کنند یا خیر.

اسرائیل و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس که به شدت با توافق هسته ای مخالفت کرده اند ، مایلند در صورت مذاکره در مورد توافق جدید ، این مسئله را بیان کنند.

یوسف آل اوتایبا ، سفیر امارات در واشنگتن به رویدادی که اخیراً به میزبانی م byسسه تحقیقات امنیت ملی دانشگاه تل آویو برگزار شد ، گفت: “اگر قرار است درباره امنیت بخشی از جهان خود مذاکره کنیم ، باید آنجا باشیم.”

ایران آماده نیست تا نیروهای موشکی خود را روی میز بگذارد مگر اینکه در مورد سیستم های دفاعی رقبای منطقه ای عربستان سعودی و امارات متحده عربی نیز بحث شود ، چیزی که تصور می شود در شرایط فعلی اتفاق بیفتد ، به گفته ریچارد دالتون. ، سفیر انگلیس در ایران از سال 2002 تا 2006

دالتون گفت: “من فکر می کنم ما می توانیم یک رویکرد بزرگ مقرون به صرفه را که در آن همه چیز یک باره روی میز است رد کنیم.”

اما منتقدان توافق سال 2015 می گویند که بایدن از تحریم های اعمال شده توسط ترامپ وارث اهرم ارزنده ای خواهد بود و او می تواند شرایط بهتر از بازگشت به توافق اصلی را تحمل کند.

دیوید آلبرایت ، کارشناس برنامه هسته ای ایران در مituteسسه غیردولتی علم و امنیت بین المللی ، گفت: “از نظر من ، پیوستن دوباره به معامله بدون استخراج چیز دیگری از آن ، دیوانگی است.” “هرچه در مورد ترامپ فکر می کنید – و من دوست نداشتم که او توافق را ترک کرد – او مقدار زیادی اهرم فشار برای ایران ایجاد می کند و استفاده از آن فقط دیوانه به نظر می رسد. از این نظر ، این یک هدیه به بایدن است.”

وزیر امور خارجه مایک پمپئو روز چهارشنبه به عنوان موفقیت از کارزار دولت برای “حداکثر فشار” دفاع کرد و نسبت به لغو تحریم ها هشدار داد و گفت که وی بودجه ای را برای ارتش و نمایندگان قدرت ایران در منطقه فراهم خواهد کرد. پمپئو در بیانیه ای گفت: “كاهش این فشار انتخاب خطرناكی است كه مشاركت های جدید صلح در منطقه را تضعیف می كند و فقط جمهوری اسلامی را تقویت می كند.”

حتما بخوانید:
راهنمای چنگیزخان برای سینی نشا Excellence

کارت وحشی دیگری که در حین مذاکرات به وجود می آید این خواهد بود که آیا و چگونه ایران قصد دارد انتقام تصمیم ترامپ برای ترور یکی از ژنرال های برجسته خود ، کسیم سلیمانی را بگیرد. اگرچه ایران در آن زمان با شلیک موشک به سمت نیروهای آمریکایی در عراق پاسخ داد ، اما تعداد کمی معتقدند که این کل پاسخ این کشور خواهد بود. روز یکشنبه ، یک ژنرال ارشد ایرانی قول داد “انتقام خون سلیمانی” را “در زمین” بگیرد.

مقامات اطلاعاتی فعلی و سابق آمریكا می گویند كه آنها معتقدند ایران برای برنامه ریزی دقیق برای پاسخ قدرتمندتر ، احتمالاً اعتصاب علیه یك ژنرال یا سفیر آمریكا در خارج ، وقت می برد.

کاهش دما

مقامات سابق آمریكا گفتند كه بایدن در نخستین روزهای حضور خود می خواهد دما را با ایران پایین بیاورد. به گفته دیپلمات های اروپایی و مقامات پیشین ایالات متحده ، رئیس جمهور جدید می تواند چندین گام ایجاد اعتماد به نفس را نشان دهد تا نشان دهد واشنگتن آماده دیپلماسی است. این اقدامات می تواند شامل لغو تحریم ها علیه وزیر امور خارجه ایران و برخی دیگر از مقامات ارشد ، لغو ممنوعیت سفر به کشورهای دارای اکثریت مسلمان باشد که بسیاری از ایرانیان آمریکایی را تحت تأثیر قرار داده و محدودیت های واردات بشردوستانه به ایران را کاهش دهد.

بایدن پیش از این قول داده بود که ممنوعیت سفر را لغو کند و گفت “اطمینان حاصل خواهد کرد که تحریم های ایالات متحده مانع مبارزه ایران علیه کوید -19 نمی شود”.

به گفته مقامات ایرانی ، ایران با کمبود دارو و تجهیزات پزشکی از جمله انسولین ، داروهای سرطانی ، واکسن آنفلوانزا و کیت های آزمایش ویروس کرونا مواجه است. وزارت خزانه داری مجوزهایی را برای واردات بشردوستانه صادر کرده و می گوید ایالات متحده مقصر کمبود یا گرانی لوازم پزشکی نیست.

کاترین بائر ، یکی از مقامات سابق وزارت خزانه داری آمریکا ، گفت: سیاست تحریم های تهاجمی دولت ترامپ بر بسیاری از بانک های خارجی که نگران خطر عدم رعایت تحریم های ایالات متحده هستند نگران کننده است ، حتی اگر تجارت بشردوستانه طبق قانون مجاز باشد ، تأثیرات مهیبی داشته است.

بائر ، اکنون در انستیتوی سیاست خاورمیانه در واشنگتن گفت: “به دلیل موضع اجرای قانون دولت ترامپ ، بانک ها تمایلی به انجام این نوع تجارت ندارند.”

باوئر و دیگر مقامات پیشین گفتند که بیانیه های عالیرتبه عمومی و راهنمایی های جدید از سوی دولت بایدن می تواند سیگنالی به بانک های اروپایی و سایر بانک ها ارسال کند تا معاملات انسانی را که ایران خواستار آن است تأیید کند.

سود محافظه کارانه

بدون توافق قبل از انتخابات ایران در سال 2021 ، بایدن ممکن است همکار حاضر به مذاکره در مورد یک توافق را نداشته باشد.

اگر آخرین انتخابات مجلس در ماه فوریه ، که محافظه کاران در میان مشارکت کم سود کسب کردند ، به عنوان ناقوس برای رأی گیری در سال آینده تصویب شود ، رئیس جمهور بعدی ایران ممکن است محافظه کارتر باشد و نسبت به تعامل بین المللی بدبین تر باشد ، و احتمالاً هر یک مقامات و کارشناسان سابق ایالات متحده گفتند که فرصتی برای دمیدن توافق وجود دارد. با این حال ، اگر دولت فعلی در ایران موفق شود قبل از رای گیری از تحریم های آمریکا راحت شود ، می تواند نجات حیات خود را به یاران متوسط ​​روحانی ارائه دهد.

موضع گیری ترامپ در قبال ایران مهمانی به لجبازان ایرانی داد که از همان ابتدا با این معامله مخالف بودند و آنها روحانی را ساده لوح می دانستند که به آمریکایی ها اعتماد کنند. بسیاری استدلال می كنند كه آمریكا قبل از آنكه تهران تصمیم به بازگشت بگیرد ، “جبران” خسارت ناشی از تحریم ها را به ایران بدهكار است.

علی رغم لفاظی ها ، علی خامنه ای رهبر ایران و تندروهای پیرامون او در احیای توافق را کاملاً نبسته اند ، تا حدی به گفته آنها دو مقام ارشد سابق اطلاعاتی آمریكا ناامید هستند كه به ارز سخت مسدود شده توسط تحریم های آمریكا دسترسی یابند. سالها تجربه در کار بر روی مسائل ایران.

توافق هسته ای ، به گفته مقامات اطلاعاتی سابق ، بر اولویت های تندروها ، از جمله انجام یک کارزار تهاجمی برای گسترش نفوذ ایران در منطقه از طریق نیروهای نیابتی در سوریه ، عراق ، یمن و سایر مناطق ، تأثیری نمی گذارد.


منبع: meditation-news.ir

دیدگاهتان را بنویسید

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum bayan escort - vip elit escort lyft accident lawyer html nullednulled themesNovagrasu tesisatçısıAyırma Büyüsü