اسپانیا قربانیان مفقود دیکتاتوری را در آمریکای لاتین کشف کرده است. در خانه چطور؟دادگستری اسپانیا با گسترش این قانون برای پذیرش مشهورترین ناقضان حقوق بشر در آمریکای لاتین در شیلی ، آرژانتین ، گواتمالا و السالوادور اعتبار بین المللی ایجاد کرده است. اما اکنون این سیستم بر سر یک دوراهی قرار دارد و خانواده های هزاران قربانی در اسپانیا خواستار اجرای عدالت برای جنایات حقوق بشر هستند که توسط دیکتاتوری نظامی سابق مرتکب شده اند.

امیلیو سیلوا ، بنیانگذار انجمن بازیابی حافظه تاریخی ، که بناهای یادبود قربانیان دیکتاتور فرانسیسکو فرانکو ، که از سال 1939 تا زمان مرگ بر اسپانیا حکومت می کرد ، جمع آوری می شود ، گفت: هنگامی که ما شروع به کار کردیم ، این افراد در اسپانیایی “مفقود” یا “desaparecidos” نبودند. در سال 1975

وی گفت: “حتی وقتی كه من در مقاله روزنامه محلی شروع به استفاده از این واژه كردم ،” مردم مرا سرزنش كردند زیرا من كلمه ای را از آمریکای لاتین آورده ام كه ​​مربوط به مفقودین در شیلی و آرژانتین است.

دموکراسی اسپانیا اکنون کمی بیشتر از دیکتاتوری فرانکو تقریباً چهار دهه است. و فعالان حقوق بشر مانند سیلوا می گویند بیش از 114،000 اسپانیایی از زمان شروع جنگ داخلی اسپانیا در سال 1936 ناپدید شده اند.

در سپتامبر ، دولت اسپانیا لایحه ای را با هدف نبش قبر و شناسایی بقایای بسیاری از قربانیان که هنوز در گورهای دسته جمعی در سراسر اسپانیا دفن شده اند ، ارائه داد. و گروه های مدافع حقوق بشر از دولت می خواهند که مفقودین را رسماً به عنوان قربانی تشخیص دهد و سابقه ای از حقیقت را ایجاد کند.

در 20 سال گذشته ، سازمان سیلوا بیش از 140 نبش قبر را در سراسر کشور انجام داده است. و اگرچه وی آرشیوی از اسناد و مدارک را ایجاد کرده است ، اما می گوید بدون حمایت رسمی دولت ، حقیقتی که ارائه می دهد برای متزلزل کردن افکار عمومی وزن زیادی ندارد.

سیلوا گفت: “دولت اسپانیا بدهی دارد و ما کسانی هستیم که با خانواده قربانیان در ارتباط هستیم.” “پسران و دختران ، که برخی از آنها هنوز زنده هستند ، بسیار پیر هستند. و دولت اسپانیا نمی خواهد به چشم آنها بنشیند. او می خواهد سازمان های حقوق بشری به عنوان یک واسطه عمل کنند. و در این 20 سال ، ما شاهد مرگ بسیاری از افراد در انتظار بوده ایم. “

نبش قبر قبر پدربزرگش

پدربزرگ پدری سیلوا ، امیلیو سیلوا فابا ، اولین قربانی یک گور دسته جمعی شد که با آزمایش DNA در اسپانیا از بدن خارج شد و شناسایی شد.

حتما بخوانید:
مزایای فروشگاه آنلاین تجهیزات پزشکی نسبت به بازار

سیلوا به NBC News گفت: “من درگیر شدم زیرا یک پدربزرگ دارم که 64 سال را با 12 مرد دیگر در یک شهر کوچک در شمال غربی اسپانیا به نام Priaranza del Bierzo در خندق گذراند.”

پدربزرگ سیلوا در سال 1892 متولد شد. و هنگامی که 22 ساله بود ، قبل از انتقال به شمال ، از اسپانیا به آرژانتین مهاجرت کرد ، جایی که خواهرش – مادر اولین قاضی دادگاه عالی ایالت نیویورک ، امیلیو نونز – نقل مکان کرد. در Bridgeport ، کانکتیکات تاسیس شده است.

پدربزرگ سیلوا می خواست یک فروشگاه مواد غذایی اسپانیایی در نیویورک افتتاح کند. اما در طی سفر به اسپانیا ، او با همسرش آشنا شد و تجارت خود را در آنجا تاسیس کرد.

در اکتبر 1936 ، پس از آنکه طرفداران کودتای نظامی تمام پول او را گرفتند و مغازه او را غارت کردند ، سیلوا فابا به تالار شهر احضار و دستگیر شد. در آن شب ، وی بیش از 18 مایل با کامیون با سایر افراد رانده شد ، روز بعد اعدام شد ، وی را انداخت و دفن کرد.

شصت و چهار سال بعد ، نوه او پس از سingال از بزرگان شهر درباره یک کتاب ، جسد را کشف کرد.

“معلوم شد که زمین حافظه خاص خود را دارد. و هنگامی که کسی زمین را حفر می کند ، ممکن است حدود 150 سال طول بکشد تا کاملاً جمع و جور شود ».

“و بعد ناگهان ، وقتی سطل بیل به سطح زمین برگشت ، یک صندوق عقب بود. او تازه پای اول 13 جنازه ای را که در خندق دفن شده بودند ، گرفته بود. ” “این لحظه بسیار احساسی برای من بود زیرا مادربزرگم را به یاد آوردم. قبل از پیدا کردن قبر ، او دو سال و نیم فوت کرده بود. “

شکستن سکوت دیکتاتوری

در سال 2010 ، پس از یک قانون بخشودگی از سال 1977 – که حامیان دیکتاتوری فرانکو را از تعقیب کیفری محافظت می کرد – خواستار بسته شدن پرونده های مختلف شد ، گروهی از اسپانیایی ها که ادعا می کردند قربانی سرکوب هستند ، در آرژانتین دادخواست شکایت کردند.

قاضی آرژانتینی از اصل حقوقی صلاحیت جهانی استفاده می کند که به یک کشور امکان می دهد جنایات حقوق بشر را که در سایر کشورها رخ داده است مورد تحقیق و تعقیب قرار دهد.

در دهه 1990 ، اسپانیا همان استراتژی حقوقی را با هدف پیگیری دیکتاتور سابق شیلی آگوستو پینوشه دنبال کرد.

حتما بخوانید:
بهار عربی: ده سال بعد

سازندگان فیلم ، آلمودنا کاراسدو و رابرت بهار ، برخی از شاکیان آرژانتینی را در مستند برنده جایزه امی خود به نام “سکوت دیگران” معرفی کردند ، که نشان می دهد چگونه پرونده جریان دارد و به مصونیت از مجازاتی که قربانیان اسپانیایی هنوز در طول دموکراسی متحمل می شوند ، جلب می شود. .

در لحظه ای ناخوشایند و ناخوشایند ، قربانی به بینندگان نشان می دهد که چگونه فقط چند متری سرکوبگر خود زندگی می کند.

“این چیزی از گذشته نیست. این افراد در حال جنگ هستند. ” “همچنین برای همه بسیار مهم است که درک کنند که نبود عدالت فقط برای قربانیان مشکل ساز نیست. این روی کل جامعه تأثیر می گذارد: بخشی از زمان حال ما است ، میراث ماست و ما به عنوان یک جامعه باید با آن کنار بیاییم. “

به طور مقایسه ای ، بهار می گوید که عدالت فقط مربوط به آنچه در گذشته اتفاق افتاده است ، به امروز نیست ، بلکه به آنچه در جاهای دیگر ، به خانه می افتد نیز مربوط می شود. و او به موازات بین اسپانیا و ایالات متحده اشاره می کند

بهار با اشاره به قانون عفو ​​در اسپانیا گفت: “یک پیمان فراموشی وجود داشت که می گفت ما با جنایات گذشته برخورد نخواهیم کرد.” “و در ایالات متحده ، ما هر روز عواقب گزارش نکردن میراث نسل کشی علیه هندی ها و میراث برده داری و نژادپرستی ساختاری و محرومیت آفریقایی آمریکایی ها را می بینیم.”

برای یکی از شاکیان دادخواست آرژانتین ، این ارتباط بین افراد در کشورهای مختلف تنها راه عدالت در حال حاضر است.

لوئیز سوارز-کارنهو که در سالهای آخر دیکتاتوری فرانکو توسط پلیس دستگیر و شکنجه شد ، گفت: “قانون بخشودگی می تواند به مردم در اسپانیا فراموشی بخشد ، اما صلاحیت جهانی اجازه نمی دهد مردم فراموش کنند. “دموکراسی نمی تواند مبتنی بر مصونیت از مجازات باشد. “

برخی دیگر هنوز امیدوارند که دولت اسپانیا پیش از پایان زمان به قانون جدید بپیوندد.

“پدر من 91 ساله است. زمان میگذرد. و او می گوید که نمی خواهد بدون پیدا کردن پدرش بمیرد. “

بدون حمایت دولت ، لوپز برای کمک به یافتن پدربزرگ خود ، جانباز جنگ داخلی اسپانیا به نام آلوارو لوپز روئیز ، که در سال 1938 به خدمت سربازی اعزام شد و پس از جنگ در نزدیکی مرز پرتغال در والدکابالروس ، باداجوز اعدام شد ، به داوطلبان کمک کرد. .

NBC Latino را در فیس بوک دنبال کنید ، توییتر و اینستاگرام.
منبع: meditation-news.ir