[ad_1]

رئیس جمهور طیب اردوغان روز جمعه گفت که ترکیه دوست دارد روابط بهتری با اسرائیل داشته باشد و گفتگوهای اطلاعاتی بین دو کشور ادامه دارد ، اما از سیاست اسرائیل در قبال فلسطینیان انتقاد کرد و آن را “غیر قابل قبول” دانست.

در سالهای اخیر ، دو کشور به رغم روابط تجاری قوی ، سفرا را در سال 2018 اخراج کرده ، به یک وضعیت تلخ تبدیل شده اند. آنکارا بارها اشغال اسرائیل در کرانه باختری و رفتار آن با فلسطینیان را محکوم کرده است.

اردوغان پس از نماز جمعه در استانبول در گفتگو با خبرنگاران گفت که ترکیه با “افراد سطح بالا” در اسرائیل مشکل دارد و اگر این مشکلات نبود روابط می تواند “بسیار متفاوت” باشد.

برنامه NBC News را برای اخبار و سیاست های فعلی بارگیری کنید

اردوغان گفت: “سیاست فلسطین خط قرمز ما است. پذیرفتن سیاست فلسطین اسرائیل برای ما غیرممکن است. اقدامات بی رحمانه آنها در آنجا غیرقابل قبول است.”

وی افزود: “اگر مشكلی در بالاترین سطح وجود نداشت ، روابط ما می توانست بسیار متفاوت باشد.” “ما دوست داریم روابط خود را بهبود ببخشیم.”

ترکیه و اسرائیل ، متحدان سابق ، دیپلمات های ارشد را در سال 2018 به دلیل درگیری هایی که در آن ده ها فلسطینی توسط نیروهای اسرائیلی در مرز غزه کشته شدند ، از یکدیگر اخراج کردند. آنکارا و تل آویو به تجارت خود با یکدیگر ادامه می دهند.

در ماه آگوست ، اسرائیل ترکیه را به دادن پاسپورت به ده عضو حماس در استانبول متهم کرد و این اقدام را “اقدامی بسیار غیر دوستانه” توصیف کرد که دولتش با مقامات ترکیه انجام خواهد داد.

حماس در سال 2007 غزه را از نیروهای وفادار به محمود عباس رئیس جمهور فلسطین گرفت و از آن زمان این گروه سه جنگ با اسرائیل انجام داده است. ترکیه می گوید حماس یک جنبش سیاسی قانونی است که به طور دموکراتیک انتخاب شده است.

[ad_2]

منبع: meditation-news.ir

ایندکسر