[ad_1]

لندن – جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی لیکس را نمی توان به اتهام جاسوسی به دلیل انتشار اسناد مخفی ارتش آمریكا به صورت قانونی به ایالات متحده تحویل داد ، دادگاه انگلیس روز دوشنبه رای داد.

قاضی منطقه ونسا باریتزر در دادگاهی در لندن در Old Bailey در پرونده ای که امنیت ملی را در برابر آزادی بیان قرار داده بود ، رای داد. هنگامی که گروه کوچکی از هواداران شعار “جولیان آسانژ را آزاد کنید” جمعیتی از خبرنگاران در بیرون جمع شدند.

وکلایی که به نیابت از دولت ایالات متحده اقدام می کنند قبلاً گفته اند که از این تصمیم تجدید نظر خواهی می کنند.

اگر یک آسانژ موفق 49 ساله همچنان می توانست به ایالات متحده منتقل شود ، جایی که وی با حداکثر 175 سال زندان روبرو است ، می تواند به 17 اتهام جاسوسی و یک فقره سو abuse استفاده از رایانه محکوم شود.

پلیس هنگامی که جولیان آسانژ روز دوشنبه وارد بیلی قدیمی در لندن می شود ، از یک ون زندانی محافظت می کند.فرانک آگوستین / AP

قاضی دادگاه با استدلال تیم دفاعی آسانژ مبنی بر اینکه اقدام انگلستان علیه وی سیاسی بوده و بنابراین با پیمان استرداد بین ایالات متحده و انگلیس ناسازگار است ، گفت این “دلیلی برای جلوگیری از استرداد وی” نیست.

اما تیم آسانژ گفت که وی به دلایل بهداشتی نمی تواند استرداد شود و باریتزر اذعان داشت که آسانژ از افسردگی بالینی رنج می برد و برای کنترل افکار خودکشی یا خودزنی تلاش می کرد. قاضی با این استدلال موافقت کرد و دستور برکناری وی را صادر کرد

آسانژ بارها ادعا کرده است که به عنوان یک روزنامه نگار مطرح شده است ، اما برایتسر می گوید که تلاش های آسانژ برای به دست آوردن صدها هزار پرونده طبقه بندی شده از چلسی منینگ ، تحلیلگر اطلاعاتی ارتش ایالات متحده فراتر از روزنامه نگاری تحقیقی است.

قاضی تعدادی از اعتراضات تیم استرداد آسانژ را رد کرد ، از جمله ادعای آنها مبنی بر اینکه در هر دادگاه ایالات متحده ، اعضای هیئت منصفه متشکل از مقامات دولتی خواهند بود و بنابراین مغرضانه عمل می کنند و طبق قانون اساسی ایالات متحده از وی حمایت نمی شود.

وی گفت: “من هر پیشنهادی مبنی بر اینکه آقای آسانژ به عنوان یک تبعه خارجی حمایت قانون اساسی ایالات متحده را دریافت نخواهد کرد ، بررسی و رد کردم.”

دادستان های آمریكایی اظهار داشتند كه آسانژ با منینگ توطئه كرد تا به یك رایانه پنتاگون نفوذ كرده و صدها هزار كابل دیپلماتیک مخفی و پرونده های نظامی را آزاد كند.

آسانژ در سکوت به جمع قاضی گوش می داد ، او یک لباس آبی و ماسک صورت خاکستری پوشیده بود.

در میان آن پرونده هایی که ویکی لیکس در سال 2010 منتشر کرد ، ویدئویی از حمله بالگرد آپاچی سال 2007 توسط نیروهای آمریکایی در بغداد بود که منجر به کشته شدن ده نفر شد.

طرفداران آسانژ ادعا می کنند که اسناد درز کرده اقدامات غیرقانونی ارتش آمریکا را نشان می دهد و ادعا می کنند که وی خود را روزنامه نگار معرفی کرده است.

این شهروند استرالیایی از زمان اخراج خود از سفارت اکوادور در لندن در آوریل 2019 در زندان انگلیس به سر می برد. وی در سال 2012 به دلیل ترس از احتمال استرداد احتمالی وی به ایالات متحده در ارتباط با کار با ویکی لیکس ، در اکوادور پناهندگی گرفت. وی همچنین سعی کرد از استرداد به سوئد به اتهامات جنایات جنسی که متعاقباً در سال 2015 رد شد ، جلوگیری کند.

طرفدار بنیانگذار ویکی لیکس جولیان آسانژ در تظاهرات در مقابل دادگاه قدیمی بیلی لندن ، سپتامبر 2020 شرکت کرد. مت دانهام / AP

برنامه اخبار NBC را برای اخبار و سیاست های فعلی بارگیری کنید

شریک آسانژ استلا موریس با این تصمیم روبرو است، وی که در هنگام زندگی در سفارت دارای دو فرزند بود ، به NBC News در تلویزیون انحصاری ایالات متحده گفت که او “یک مرد بی گناه است که به دلیل انتشار حقیقت در مورد جنایات دولت ، جنایات جنگی ، حقوق بشر برای مدت تقریبا دو سال در زندان بوده است سو استفاده کردن. این لکه ای بر دموکراسی است. “

وی با دعوت از رئیس جمهور دونالد ترامپ و رئیس جمهور منتخب جو بایدن برای بخشش وی گفت که این کار باعث نجات جان آسانژ ، نجات جان خانواده اش و “نجات اولین اصلاحیه” خواهد شد.

موریس ، که عضوی از تیم حقوقی آسانژ بود ، گفت: “دموکراسی خود در این پرونده در معرض خطر است زیرا حمله ای مقدماتی به حق ما برای دانستن ، پاسخگویی دولت ها است.”

آسانژ از زمان جلسات استرداد در ایالات متحده در ماه فوریه در زندان باقی مانده است. به دلیل شیوع ویروس کرونا به ماه سپتامبر موکول شدند.

موریس گفت که او “بسیار نگران” است زیرا شیوع Covid-19 در بال او وجود دارد. وی افزود كه فرزندانش روزانه با آسانژ صحبت می كنند ، “اما آنها باید در كنار پدرشان باشند. آنها باید راحتی پدرشان را در خانه او داشته باشند. و آنها نمی توانند.”

اگنس کالامارد ، مدیر دانشگاه کلمبیا ، آزادی بیان جهانی ، ابتکاری که برای محافظت از جریان آزاد اطلاعات کار می کند ، گفت که “نشت و گزارش آسانژ توسط حق آزادی بیان محافظت می شود” و “گزارش قتل های غیرقانونی” توسط قانون محافظت می شود “.

وی پیش از صدور این حکم گفت که دادگاه انگلیس باید استرداد به ایالات متحده را رد کند ، جایی که احتمال دارد آسانژ “اولین روزنامه نگار محاکمه شده به دلیل نقض حقوق بشر و جنایات جنگی” شود.

وی افزود: “دولت ها می توانند به طور قانونی اطلاعات را دریغ كنند ، اما از اطلاعات مربوط به نقض حقوق بین الملل بشر و حقوق بشردوستانه به دلیل منافع عمومی خود جلوگیری می كنند”

این تصمیم در یک زمان حساس برای روابط ماوراlantالنهر صادر شده است. انگلستان خواهان انعقاد قرارداد تجاری پس از Brexit با ایالات متحده است که در حال آماده سازی برای دولت جدید بایدن است.

سال گذشته ، ایالات متحده از استرداد همسر آن ساکوالاس ، دیپلمات آمریکایی ، که در یک تصادف رانندگی منجر به کشته شدن یک نوجوان انگلیسی شد ، به انگلیس خودداری کرد.

رویترز در تهیه این گزارش مشارکت داشته است.[ad_2]

منبع: meditation-news.ir

ایندکسر